piątek, 18 października, 2024

Autor

Wykwintny warchlak

Trudno powiedzieć, dlaczego widząc latem lochę z wyrośniętym potomstwem większość myśliwych rezygnuje z oddania strzału. Tymczasem warchlak to odpowiednik prosięcia, który w naszej kuchni zajmował wyjątkowe miejsce…

Dzisiaj XIX-wieczny przepis z wykwintnej kuchni kresowej na „dzikie prosię pieczone”. Jego tuszkę należy podzielić na cztery części i zamarynować.

Proces marynowania

Bejcę przygotowujemy z 2 litrów octu winnego i 2 litrów wody (10-procentowy ocet spirytusowy rozcieńczamy do 3 procent). Do zalewy dodajemy 10 pokrojonych cebul i zagotowujemy.

Dodajemy liści laurowych, ziela angielskiego, jałowca, ulubione zioła oraz kilka goździków. Ostudzoną marynatą zalewamy mięso i pozostawiamy w lodówce na 24 godziny.

Warchlak w piekarniku

Dno naczynia, w którym będziemy piekli warchlaka należy wyłożyć skórą z podgardla. Mięso solimy i zapiekamy w mocno nagrzanym piekarniku do zarumienienia przez 15 minut. Dodajemy drobno pokrojone warzywami zmieszane z ziołami i świeżo mielonym pieprzem.

Podlewamy rosołem oraz półwytrawnym białym winem i pieczemy w temperaturze 180 stopni do miękkości, kilkakrotnie przewracając. Przed podaniem trybujemy pieczeń i dzielimy na porcje.

Chrupiąca pieczeń

Powstały sos mieszamy z naturalnym sokiem wiśniowym w proporcji 3 do 1 i polewamy nim porcje, ale zanim to uczynimy przygotowujemy mieszankę do posypania pieczeni z bułki tartej zmieszanej z tartym parmezanem – doprawionej cukrem i cynamonem – po jej zapieczeniu powstaje na naszym warchlaku chrupiąca warstwa.

Dziczyzna tradycyjnie przyrządzona, zgodnie z narodowym dziedzictwem kulinarnym, to najlepsza wizytówka łowiectwa, a przedstawiony przepis przez wieki był wysoko ceniony…

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Łowiecka twierdza

Spoglądając na otaczającą nas rzeczywistość musimy postawić pytanie, czy kilkuset myśliwych jest w stanie uratować łowiectwo?

W „Gospodzie pod Dębem” ekosi nie b...

Myśliwi po raz kolejny udowodnili, że potrafią w jednym szeregu razem z wojskiem i strażakami walczyć z żywiołem, jakim jest powódź. Przeciwników polowań na wałach nikt nie widział.

Polowanie na samice

Konieczność prowadzenia selekcji wśród żeńskiej części populacji u większości myśliwych nie budzi wątpliwości, ale odstrzał wykonywany jest najczęściej na chybił trafił.