piątek, 4 października, 2024
Strona głównaAktualnościPlan odstrzału 341 wilków

Autor

Plan odstrzału 341 wilków

Litewskie Ministerstwo Środowiska ogłosiło, że populacja wilka jest stabilna. W nowym sezonie myśliwi mogą odstrzelić 341 osobników na terenie całego kraju.

Reklama

Z najnowszych danych – jakich dostarcza corocznie prowadzony monitoring – wynika, że na Litwie żyje obecnie nie mniej niż 83 wilcze watahy. Limit corocznej redukcji wyznacza się na podstawie planu ochrony, który zakłada, że populacja wilków maksymalnie może tam liczyć 62 watahy, co zapewnia właściwy stan ochrony dla tego gatunku.

Genetyczny monitoring

Badania genetyczne oraz określenie aktualnego przyrostu zrealizowanego przeprowadzają naukowcy z Akademii Rolniczej Uniwersytetu Vytautasa Magnusa. Jeśli monitoring potwierdza, że wilczych watah jest więcej niż 62, to resort środowiska wyznacza limit odstrzału.

Liczba osobników przeznaczonych do odstrzału jest równa lub większa od prognozowanego rocznego przyrostu populacji. Po jego ogłoszeniu ministerstwo przeprowadza jeszcze konsultacje z niezależnymi instytucjami naukowymi i innymi zainteresowanymi stronami, czy zaproponowana redukcja nie wpłynie negatywnie na osiągnięcie długoterminowego celu, jakim jest ochrona i właściwe zarządzanie populacją wilków…

Nieudany sezon

Sezon polowań na wilki rozpoczyna się 15 października. i trwa do 31 marca. W poprzednim roku limit redukcji również wynosił 341 wilków, lecz upolowano jedynie 281 wilków.

Powodem tego stanu była bezśnieżna zima, która przeszkodziła myśliwym w wypełnieniu nałożonego przez państwo obowiązku ograniczenia populacji wilków. Mają nadzieję, że w nadchodzącym sezonie będzie śnieg i należycie wypełnią swój obowiązek – możemy im życzyć Darz Bór!

Brak strategii

Rok temu minister Edward Siarka planował przeprowadzenie ogólnokrajowego monitoringu opartego na badaniu genetycznym. Niestety resort nie znalazł środków na ten cel, a obecne kierownictwo nie widzi takiej potrzeby…

Pomimo dyskusji, jaka toczy się w naszym Parlamencie, tak naprawdę NIE mamy zielonego pojęcia jak liczna jest obecnie populacja wilków. NIE mamy również rządowej strategii zarządzania dużymi drapieżnikami, więc nasze ministerstwo NIE może wyznaczyć limitu odstrzału.

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Rozliczanie komisarzy

Łowczy okręgowy z Bielska Białej Grzegorz Siwiec robi z siebie ofiarę. Główny Rzecznik Dyscyplinarny postawił mu zarzut o łamanie prawa łowieckiego.

Dzień Szóstaka

Sklep myśliwski „Szóstak” w najbliższy weekend zaprasza myśliwych do Wielunia. Czeka na Was wiele atrakcji, spotkań i pokazów.

Nowy prezydent FACE

W zeszłym tygodniu przedstawiciele europejskich związków łowieckich, którzy reprezentują ponad 7 milionów myśliwych, spotkali się w Brukseli. Podczas Zgromadzenia Ogólnego FACE dokonano wyboru nowego prezesa FACE.

Bajki o wilkach

Wbrew opiniom organizacji pseudoekologicznych liczba ataków wilków na zwierzęta gospodarskie wzrasta po wprowadzeniu zakazu odstrzału.

Koniec „zielonych” aktywistów

Adam Wajrak rozdziera szaty i nie przebiera w słowach krytykując premiera, który poparł obniżenie statusu ochrony wilka. Ten „krzyk” aktywistów ma rozmyć winę organizacji pseudoekologicznych za powódź…

Koniec polowań na kaczki

Podsekretarz Dorożała ogłosił dzisiaj, że siedem gatunków ptaków zniknie z „listy łowieckiej”. Tym razem pan Mikołaj chce chronić: słonki, ...