niedziela, 6 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościUnia zatwierdza plan ograniczenia wilków

Autor

Unia zatwierdza plan ograniczenia wilków

„Zielone” organizacje poniosły pełne fiasko. Państwa członkowskie Unii Europejskiej dały zielone światło dla planu obniżenia statusu ochronnego wilka. To pierwszy ważny krok!

Unia Europejska chce przejść od „ścisłej ochrony” do „ochrony”, co w przyszłości umożliwi łatwiejszą redukcję wilków, gdy w danym kraju ich liczebność będzie za duża. Propozycja uzyskała większość kwalifikowaną w Brukseli podczas spotkania stałych przedstawicieli przy UE (Coreper). Decyzję wparło piętnaście państw, w tym Francja, Niemcy i Polska!

Z doniesień prasowych wynika, że tylko Hiszpania i Irlandia głosowały przeciwko tej propozycji. Portugalia – która kilka tygodni temu broniła utrzymania stanu ochrony wilka – ostatecznie zmieniła zdanie na prośbę o solidarność ze strony innych państw członkowskich, które mają problemy z tym drapieżnikiem.

Przed ewentualną zmianą statusu wilka w Dyrektywie Siedliskowej, wniosek UE musi jeszcze zostać zatwierdzony w ramach Konwencji Berneńskiej. Dotychczas zmianę skutecznie blokował przedstawiciel Unii Europejskiej…

Reklama

Obecnie wilki występują na terenie w 23 krajów UE. Ich populacja bardzo szybko rośnie. Ostatnie szacunki potwierdziły, że możemy mówić o ponad 20 tysiącach osobników. Tak liczne występowanie wywołuje coraz większe konflikty, głównie z powodu ataków na zwierzęta gospodarskie, co prowadzi do gorących debat na temat ochrony tego drapieżnika.

Zmiana zapisów w Konwencji Berneńskiej i późniejsza zmiana w Dyrektywie Siedliskowej umożliwi redukcję większej liczby wilków, ale i tak każdy kraj będzie musiał prowadzić wiarygodny monitoring i mieć strategię ochrony…

Reklama
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zarządzanie dzikiem

Właściwie zdefiniował problem i prawidłowo wyznaczył kierunek zwalczania ASF śp. Bartłomiej Popczyk, którego dorobek naukowy próbuje podważać Sabina Pieróżek-Nowak.

Upały w łowisku

Kolejny raz mamy gorące lato. W konsekwencji większość miejsc, w których zwierzyna mogła szukać ochłody wyparowała i znikła.

Zieloni ignorują wyniki badań

Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii udowodniło, że drastyczny spadek liczebności ptaków jest wynikiem presji ze strony drapieżników.

Myśliwy u lekarza

Prezydent Czech podpisał poprawkę do ustawy o broni palnej. Teraz lekarze będą musieli sprawdzać, czy ich pacjenci mają pozwolenie na broń....

Paraliż amerykańskiego modelu łowie...

Strategia przeciwników polowania ma na celu masowe przejmowanie licencji na odstrzał, co może całkowicie sparaliżować tegoroczne polowania na niedźwiedzie.

ASF atakuje! Czy Niemcy opanują wir...

Niemcy oficjalne potwierdziły, że afrykański pomór świń (ASF) dotarł do Nadrenii Północnej-Westfalii! W pobliżu miejscowości Kirchhundem myśliwy znalazł padłego dzika, u którego wykryto obecność niebezpiecznego wirusa. Służby weterynaryjne zarządziły przeszukanie terenu i dzięki wykorzystaniu specjalnie wyszkolonych psów tropiących znaleziono kolejne padłe dziki.