piątek, 18 kwietnia, 2025
Strona głównaNaturaUpały w łowisku

Autor

Upały w łowisku

W wielu łowiskach nie ma problemu. Rzeki, jeziora i zbiorniki małej retencji, które zostały wybudowane przez leśników zapewniają wszystkim mieszkańcom lasu dostęp do życiodajnej wody. Niestety wiele łowisk to obwody polne, gdzie w najtrudniejszych momentach znikają wszystkie naturalne zasoby.

Tam tylko myśliwi mogą wybudować – a najlepiej jeśli odtworzą – wodne rezerwuary. Fala upałów trwa! Siedząc nawet w cieniu pocimy się i dlatego dużo pijemy. Warto pamiętać, że dorosły człowiek przy temperaturze 30 stopni powinien wypić dziennie, co najmniej dwa litry płynów!

Woda na polach

Całkowicie inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku dzikich zwierząt. Flagowym gatunkiem naszych pól jest zając europejski, który podobnie jak słoń używa swoich dużych – mocno ukrwionych – uszu jako klimatyzacji. Jeśli robi się bardzo gorąco to jego krew zostaje tam ochłodzona. Z tego powodu uszy wszystkich zającowatych w gorących obszarach są znacznie większe niż u gatunków mieszkających w zimnych regionach.

Reklama

Musimy pamiętać, że większość dziennego zapotrzebowania na wodę zając pobiera ze swoim pokarmem. Jego menu obejmuje kilkadziesiąt gatunków traw ziół i krzewów, które znajdują doskonale warunki wokół śródpolnych oczek wodnych.

Nie tylko zając z nich korzysta, również sarny zjadają tam soczyste części roślin, które dostarczają wodę. Śródpolne zadrzewienia i remizy dają cień i pożywienie i przyciągają też ptaki, które też się nie pocą. Dysząc oddają nadmiar ciepła na zewnątrz. Wodę pobierają z zarówno z pokarmem, ale również piją, Trudno w to uwierzyć, ale więcej bażantów ginie z przegrzania podczas upałów niż w czasie zimy.

Reklama

Leśne babrzyska

Wszyscy znamy powiedzenie o „poceniu się jak świnia”. Trudno powiedzieć skąd pochodzi, ponieważ jest całkowicie nieprawdziwe. Dziki praktycznie nie posiadają gruczołów potowych i nie mogą się pozbyć nadmiaru ciepła poprzez pocenie, dlatego potrzebują zewnętrznego chłodzenia, czyli orzeźwiających błotnych kąpieli.

W upalne dni zawsze trzymają się w pobliżu takich miejsc, które zapewniają im te atrakcje. Jelenie również z nich korzystają, ale większość wody dostarczają swoim organizmom razem z pożywieniem. Chłodne kąpiele przyciągają jak magnes, dlatego w tym czasie prowokują do długich wędrówek.

Błotne kąpiele chłodzą, a pancerz chroni zwierza przed owadami, więc w każdym łowisku takie miejsca powinny być przez nas chronione. Niekiedy wystarczy wyciąć kilka drzew – które działają jak pompa wodna – oraz kilka worków z piaskiem, aby zatrzymać życiodajną wodę.

Ogrodowe wodopoje

Popijając zimne napoje w cieniu ogrodowych drzew warto pomyśleć również o ich mieszkańcach. Wody potrzebują wszyscy. Zarówno owady, ptaki, a nawet jeże. Poidła dla ptaków powinny być ustawione w bezpiecznych miejscach. Ich największym wrogiem są koty, które potrafią doskonale się ukryć i w bezruchu czekać na spragnione ofiary.

Jeże uciekają przed upałem w chłodne i zacienione miejsca. Większość wody pobierają z pokarmem, ale lubią pić wodę – nie mleko, którego nie trawią!

W sklepach ogrodniczych jest wiele rodzajów poideł, ale kilka dużych podstawek z codziennie wymienianą wodą powinno wszystkich zaspokoić.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Czekamy na trupa

W ciągu kilkunastu ostatnich dni miały miejsce trzy ataki wilków na ludzi. Politycy nie dostrzegają zagrożenia i bezczynnie czekają na tragedię.

Czarne chmury nad wilkiem

Komisja Europejska nie oglądając się na zielonych aktywistów obniża status ochrony wilka. Hiszpania nie czeka na zmianę dyrektywy i już przywróciło polowania.

Rewolucja w selekcji jeleni

Niemcy chcą odbudować zdegenerowanie genetyczne populacje jeleni poprzez odbudowę korytarzy migracyjnych i nie strzelanie młodych byków.

Przekaż 1,5 % na fundację PZŁ

Koleżanki i Koledzy zbliża się czas rozliczenia podatków, co daje możliwość przekazania 1,5 % na „Fundację Hodowli i Reintrodukcji Zwierząt...

Tajemnice bażantów

Przedwiośnie, to bardzo trudny okres w życiu bażantów. Muszą szybko odbudować masę ciała i zapasy tłuszczu. Dokarmianie w tym okresie zwiększa na sukces lęgowy.

350 niedźwiedzi do odstrzału

Nasi sąsiedzi odstrzelą 350 niedźwiedzi i wprowadzają stan wyjątkowy po znalezieniu szczątków mężczyzny, którego zabił i zjadł niedźwiedź.