piątek, 11 lipca, 2025
Strona głównaDzikie życieSygnał na posiłek

Autor

Sygnał na posiłek

Dowolność przy tej potrawie jest wielka i zależy od kucharza. Jednak wszyscy powinni przestrzegać kilku prostych zasad!

Reklama

Wszyscy mieszają kapustę kiszonej i słodką. Dla mnie bigos ma być kwaśny dlatego używam tylko kiszonej, ale… Używam tylko kapusty domowej! Własna jest zawsze o niebo lepsza, od tej kupionej w sklepie! Dusimy ją w wywarze z warzyw i bażanta. Dopiero po około 30 minutach zaczynamy dodawać smażone mięs i wędliny, oczywiście z cebulą.

Jeśli bigos ma być myśliwski to musimy przygotować mięso z dzika, sarny, jelenia, zająca i tuszki bażanta. Istotne jest, aby rodzajów mięsa było jak najwięcej. Konieczny jest również dodatek boczku, baleronu i kiełbasy oraz jedna lub dwie wędzone golonki wieprzowe. Wędlin powinno być nie mniej niż ⅓ z stosunku do mięsa.

Reklama

Teraz do naszego bigosu dodajemy koncentrat pomidorowy, grzyby suszone, które najpierw moczymy, potem gotujemy, a po pokrojeniu w paseczki dodajemy do bigosu razem z aromatycznym wywarem. Śliwki wędzone, które niesamowicie wzbogacają smak bigosu, podobnie jak jabłka, które w bigosie znikną pozostawiając aromat i winny posmak. Można ich dodać nawet do 30 procent w stosunku do kapusty. Przed włożeniem ich do garnka obieramy ze skórki i usuwamy gniazda nasienne.

Bardzo ważne jest dodanie do naszej potrawy alkoholi. Dobrego wytrawnego czerwonego wina i jałowcówki. Bigos zyskuje, gdy dodamy do niego, łyżkę lub dwie miodu.

Reklama

Zestawienie przypraw do bigosu leży w gestii kucharza, ja dodaję pieprz czarny, liść laurowy, ziele angielskie, majeranek, kminek, jałowiec, tymianek, i rozmaryn. Dodaje się tylko te, które lubimy. Najlepiej zestawić zioła w mieszankę i zaparzyć. Jeśli smak nam odpowiada możemy napar przelać do potrawy.

Bigos jest tym smaczniejszy, im częściej jest podgrzewany a potem studzony, a nawet zamrażany! Była to niegdyś potrawa podróżna więc idealna dla myśliwych biesiadujących na polowaniu.

Pamiętajcie, że prawdziwy bigos myśliwski musi mieć przewagę mięsa nad kapustą. Wbrew pozorom przygotowanie nie zabiera dużo czasu, tylko spokojnie gotowanie – przynajmniej dwa dni.

Przy ognisku smakuje najlepiej!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Myśliwska zupa grzybowa

Smaku wielu dań nie da się uzyskać bez grzybów. Steki z rogacza, aż proszą się o towarzystwo prawdziwków, a zupa grzybowa, to prawdziwy rarytas w naszej kuchni myśliwskiej.

Myśliwski dzień dziecka

W całym kraju myśliwi organizują dzień dziecka. To zawsze doskonała zabawa i edukacja wypełniona mnóstwem atrakcji, więc przeciwnicy polowania agresywnie nas atakują.

III Festiwal Kultury Łowieckiej

Formuła połączenia wystaw, konferencji oraz pikniku łowieckiego podoba się myśliwym i mieszkańcom Ostrowi Mazowieckiej.

Kociołek myśliwski

Historia żeliwnego naczynia jest ściśle związana z gotowaniem na otwartym ogniu. Kociołek ewoluował przez wieki i stał się elementem naszej myśliwskiej tradycji.

Łowca ludojadów

Jim Corbett był jednym z najsłynniejszych myśliwych w historii. Polował na lamparty i tygrysy, które atakowały ludzi.

Moda na polowanie

Przeciwnicy polowania za wszelką cenę chcą udowodnić, że łowiectwo to upadającą tradycja. Tymczasem w Niemczech obserwujemy głęboką przemianę i pojawienie się całkowicie nowego pokolenia myśliwych.