sobota, 12 października, 2024
Strona głównaNaturaMilion dolarów

Autor

Milion dolarów

Pheasants Forever jest jedną z największych w Ameryce Północnej organizacji non-profit. Głównie zajmuje się tworzeniem odpowiednich siedlisk dla bażantów oraz przepiórek.

Obecnie posiadają ponad 130 tysięcy członków i 740 lokalnych oddziałów w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. Od momentu powstania (to jest w 1982 roku) wydali ponad 867 mln USD i zrealizowali około 540 tysięcy projektów chroniących siedliska.

Największa darowizna

Firma Purina od dawna wspiera misję Pheasant Forever i jest jednym z wiodących sponsorów. Ostatnie zobowiązanie Puriny stanowi największą jednorazową darowiznę od korporacji w historii związku. Przekazany w tym roku milion dolarów zostanie wykorzystany na ochronę przyrody na teranie „Wielkiej Równiny” (Prairie Pothole).

Kolejny już raz zostaną wykorzystane sprawdzone programy tworzenia publicznych obszarów dzikiej przyrody. Teoretycznie bażanty i przepiórki zyskają około trzech tysięcy hektarów, ale ten obszar będzie pewnie większy, ponieważ myśliwi – dzięki wsparciu Puriny – uzyskają dodatkowe środki z dotacji publicznych.

Trzyletni plan będzie realizowany w miejscu gdzie Purina kupuje składniki do swoich produktów. Tym samym swoją dotacją wpiera hodowców, rolników, właścicieli zwierząt domowych i psy, które będą mogły polować w bogatych i cennych przyrodniczo łowiskach. Jest to zgodne z filozofią firmy, że zwierzęta i ludzie – razem są lepsi!

„Poziom zaangażowania na rzecz ochrony przez Purinę w Stanach Zjednoczonych jest nieoceniony. Jesteśmy bardzo wdzięczni za możliwość prowadzenia nowego przedsięwzięcia na rzecz zrównoważonego rozwoju – powiedział Howard Vincent, prezes Pheasants Forever – Zapewnienie publicznego dostępu dla psów oraz myśliwych, którzy uwielbiają wędrować po prerii i jednocześnie wspierać rolników – produkujących wysokiej jakości towary – to doskonałe partnerstwo. Pheasants Forever podziela poglądy Puriny i będzie realizować naszą wspólną wizję ochrony przyrody na Środkowym Zachodzie”.

Ochrona i tworzenie

Nowy projekt – publicznych łowisk – w ramach darowizny Puriny będzie realizowany w oparciu o dwa odrębne programy.

Program ochrony siedlisk – który polega na współpracy z producentami i hodowcami z Południowej i Północnej Dakoty, Minnesoty i stanu Iowa w celu wyznaczenia terenów o niskiej produkcji. Właściciele tych terenów otrzymują jednorazową płatność motywacyjną i przez pięć utrzymują użytki zielone pokryte odpowiednimi uprawami.

Drugim programem jest tworzenie obszaru dzikiej przyrody – w ramach którego Pheasants Forever wykupuje tereny i trwale je chroni. Darowizna Puriny pozwoli zdobyć kolejne 400 hektarów w ciągu najbliższych trzech lat. Każda nieruchomość zostanie odpowiednio zagospodarowana pod kątem dzikiej przyrody i rekreacji myśliwych.

Wsiedlanie to błąd

W Polsce koła łowieckie w swoich łowiskach polnych nie redukują drapieżników, hodują dziki i kupują każdego roku około 90 tysięcy bażantów. Wydajemy prawie trzy miliony, a zbyt mało uwagi skupiamy na poprawie stanu naszych łowisk.

Wypuszczamy wolierowe bażanty – najczęściej przed sezonem polowań – i mamy poczucie dobrze wykonanej roboty.

Prawdopodobnie niewielu z nas ma świadomość, że takie działania nie mają trwałego i pozytywnego sutku, a jeszcze – przypadkowo – możemy sami wprowadzać groźne choroby do naszych łowisk.

Niestety duża część wyhodowanych sztucznie ptaków jest nosicielami groźnych chorób. Bażanty nie zdradzają oznak chorobowych, ponieważ od wyklucia do sprzedaży w karmie podaje się im odpowiednie leki, co nie zapobiega jednak zarażaniu – najcenniejszych dla nas – dzikich bażantów.

Wszystkie programy badawcze potwierdzają małą skuteczność wsiedlania wyhodowanej sztucznie zwierzyny drobnej. Wpuszczenie do naturalnego siedliska wolierowych ptaków skazuje je na głód i szybką śmierć. Nawet dobre praktyki budowania wolier adaptacyjnych – bez poprawy siedliska nie przyniesie sukcesów!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.

Zaatakował i zabił

W sobotę 5 października na Słowacji niedźwiedź zaatakował i zabił grzybiarza. To kolejny śmiertelny przypadek na Słowacji. Tym razem ofi...

Bajki o wilkach

Wbrew opiniom organizacji pseudoekologicznych liczba ataków wilków na zwierzęta gospodarskie wzrasta po wprowadzeniu zakazu odstrzału.

Unia zatwierdza plan ograniczenia w...

„Zielone” organizacje poniosły pełne fiasko. Państwa członkowskie Unii Europejskiej dały zielone światło dla planu obniżenia statusu ochronnego wilka. To pierwszy ważny krok!

Plan odstrzału 341 wilków

Litewskie Ministerstwo Środowiska ogłosiło, że populacja wilka jest stabilna. W nowym sezonie myśliwi mogą odstrzelić 341 osobników na terenie całego kraju.

Dekada bez kotów

Szwajcarzy zadecydują w referendum, czy wprowadzić zakaz hodowli i importu kotów na 10 lat. Celem tego działania ma być odbudowanie bioróżn...