PRZYPINKI DLA LUDZI NATURY

Fundusze pozyskane ze sprzedaży wspierają nasze projekty związane z ochroną przyrody i ratowaniem zagrożonych gatunków!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Share on print

Zintegrowany Sauer

Jedną z najbardziej innowacyjnych strzelb myśliwskich w ostatnim czasie był Blaser R8 Silence - repetier z zintegrowanym tłumikiem. Dzisiaj kolejny niemiecki producent broni palnej - tym razem Sauer - do swojego flagowego modelu 404 dołożył bardzo podobną konstrukcję.

Kilka lat temu mój znajomy – który ma bardzo wrażliwy słuch – ubolewał nad tym, że w naszym kraju nie można polować z tłumikiem. W jego przypadku nieodłącznym atrybutem na polowaniu były aktywne słuchawki. Nawet jeden strzał wywołuje i niego zapalenie ucha środkowego, a nawet krwotok.

Kompensatorów huku można legalnie używać w Anglii i w całej Skandynawii. Stary kontynent broni się – choć trudno powiedzieć czemu? Coraz więcej sklepów sprzedaje takie akcesoria.

Nie jest tajemnicą, że część myśliwych używa już dzisiaj tłumików. U naszych zachodnich sąsiadów w poszczególnych landach – zawodowi myśliwi – występują nawet do sądów w trosce o swoje zdrowie i wygrywają procesy.

W końcu zostały przełamane uprzedzenia. Od 1 stycznia 2019 roku w Austrii można chronić słuch i używać legalnie tłumików. Niemcy w kilku landach też zalegalizowali kompensatory. Można mieć nadzieję, że my nie będziemy musieli latami przekonywać – zawsze niechętnych – policjantów i kiedyś mój znajomy pójdzie bez słuchawek na łowy.

Jednym z najbardziej innowacyjnych rozwiązań jakie zastosowano w broni myśliwskiej w najnowszej historii był zintegrowany tłumik w Blaser R8 Silence. Dzisiaj kolejny niemiecki producent broni palnej – tym razem Sauer – do swojego flagowego modelu 404 dołożył bardzo podobną konstrukcję.

Tak jak w R8 w nowym Sauer 404 Silence masa tłumika została równomiernie rozłożona na całej długości lufy. Takie rozwiązanie zapewnia, że karabin nadal jest ergonomiczny i można strzelać szczególnie do ruchomych celów.

Nowy model będzie dostępny w kalibrze .308, 8 × 57 IS, 9,3 × 62, .30-06, a wiosną również .300 win mag. Producent zapewnia, że każda kuta na zimno lufa gwarantuje dokładność mniejszą niż jeden MOA przy pięciu strzałach na 100 metrów.

Model w naszym kraju – z wiadomych powodów – nie będzie dostępny! Dlatego wielu myśliwych dalej będzie dokręcać różnej produkcji i wielkości „butelki”. Niestety takie rozwiązanie, dla mnie jest nie do zaakceptowania. Pomijając wygląd, znacząco zaburza balans broni i ogranicza widoczność przy strzelaniu!

JEŚLI ZAMIESZCZANE TREŚCI NA PORTALU WildMen SĄ DLA CIEBIE INTERESUJĄCE, WESPRZYJ NAS I

KUP KALENDARZ NA 2021 ROK!

Galeria zdjęć

Więcej artykułów