WildMen

Toksyczny plastik

Walne zgromadzenie szwedzkiego stowarzyszenia myśliwych postanowiło, że związek ma pracować nad usunięciem tworzyw sztucznych z amunicji śrutowej.
Reklama

Całkiem niedawno w komentarzu pod naszym postem pewna pani zwróciła uwagę, że myśliwi nie powinni pozostawiać w łowiskach wystrzelonych łusek. Kilku myśliwych się oburzyło, bo uwaga nie była związana z tekstem, ale w tym temacie nie ma co dyskutować. Każdy z nas powinien dołożyć wszelkich starań, żeby je zbierać. Choć wiemy, że niekiedy nie jest to takie proste!

Reklama

Pewnie dlatego w Anglii – gdzie na jednym polowaniu pada nawet dwa tysiące bażantów – w sprzedaży są specjalne laski, które posiadają magnes. Po zakończeniu pędzenia, każdy łowca skrupulatnie tam zbiera po sobie „śmieci”.

Wzrost świadomości ekologicznej przy jednoczesnej niechęci do myśliwych, będzie wywoływać u niepolującej części społeczeństwa nieprzychylne reakcje. Nasza amunicja śrutowa posiada bardzo intensywną kolorystykę, łatwo zauważyć takie „śmieci” i nie trudno się domyślić kto je zostawił!

Reklama

Pewnie do podobnych wniosków doszli szwedzcy myśliwi. Ich decyzja jest podyktowana ochroną przyrody, oraz dowodem na stałe poszukiwanie argumentów, że polowanie jest w pełni przyjazne dla środowiska. Problem wbrew pozorom nie dotyczy jedynie łusek, ale również koszyczków na śrut, które po oddaniu strzału lądują w łowisku.

„Nawiązaliśmy kontakt z producentami amunicji i wyraziliśmy nasze życzenia. Istnieją rozwiązania, które odpowiadają temu, co chcemy osiągnąć. Niektórzy już produkują taką amunicję, ale nie jest jeszcze dostępna w Szwecji. Teraz chcemy wywrzeć presję, aby tworzywa sztuczne całkowicie zniknęły” – powiedział Torbjörn Larsson, prezes federacji.

Reklama

Być może dla części myśliwych pomysł może się wydać śmieszny i mało ważny, ale doskonale ilustruje jak małymi krokami zyskuje się społeczną akceptację dla łowiectwa. Szczególnie, że dotyczy to kraju, gdzie większość obywateli ma pozytywny stosunek do myśliwych!

Reklama

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

Galeria zdjęć

Więcej artykułów