poniedziałek, 19 maja, 2025
Strona głównaNaturaInwazyjna i agresywna

Autor

Inwazyjna i agresywna

Gęś nilowa to wyjątkowo inwazyjny gatunek. Pochodzi z Afryki pod koniec lat 80 ubiegłego wieku został sztucznie introdukowany w Anglii. W 1990 roku brytyjską populację szacowano na 700 – 800 sztuk.

Pierwszy potwierdzony przypadek gniazdowania w Polsce zanotowano w 2007 roku. Do tej pory był chroniony, ale w końcu mamy ustawę o Inwazyjnych Gatunkach Obcych (IGO) i możemy eliminować gęsi egipskie przez cały rok!

Na załączonym filmie możecie zobaczyć jak gęś nilowa zabija młode kaczki. Gniazdujące ptaki wykazują wyjątkowo agresywne zachowanie w porównaniu z innymi gatunkami ptactwa wodnego. Atakują i odpędzają między innymi kaczki jeśli uznają, że ich młode są zagrożone

Reklama

Pierwsze przypadki udanych lęgów u naszych zachodnich sąsiadów miały miejsce w 1983 roku. Obecnie rozprzestrzeniły się i bytują we wszystkich landach. Od dziesięciu lat jest gatunkiem łownym w Niemczech i rocznie strzelają ich 30 tysięcy!

Badania niemieckich naukowców potwierdziły, że za bardzo szybkie rozprzestrzenianie tego gatunku odpowiadają lekkie zimy i wysoki sukces lęgowy. Gniazdują praktycznie na każdym zbiorniku wodnym, wypędzając nasze rodzime gatunki.

Reklama

Wzrost populacji gęsi egipskich będzie prowadzić do poważnych konsekwencji. Nie możemy dopuścić do rozprzestrzeniania się tego inwazyjnego gatunku i musimy wykorzystywać każdą okazję do eliminowania gęsi nilowej.

https://www.youtube.com/watch?v=JiLfxzM0HlM&t=45s
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Przepisy na majowego rogacza

Sarnina to najcenniejszy dar naszych lasów. Spośród wszystkich argumentów przemawiających za łowiectwem, ten z pewnością należy do najsmaczniejszych.

Cztery otrute wilki

Czesi prowadzą dochodzenie w sprawie czterech martwych wilków znalezionych w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Atak kleszczy

Kleszcze stanowią jedno z najpoważniejszych zagrożeń XXI wieku. Mogą nas zarazić:wirusami, bakteriami i pasożytami.

Żaby Dorożały

Obrońcy praw zwierząt zasiadający w Państwowej Radzie Ochrony Przyrody wprowadzili w błąd podsekretarza Dorożałę i muszą zjadać „żaby”, które wyprodukował pan Mikołaj.

Selekcja osobnicza do kosza

Niemiecka teoria, że dzięki „selekcjonowaniu” rogacze będą mieć coraz większe parostki jest utopią. Należy jak najszybciej zlikwidować zasady selekcji osobniczej!

Wszyscy myśliwi skazani

Organizacje antyłowieckie triumfują, a środowisko myśliwych nie może uwierzyć, że sąd skazał wszystkich uczestników polowania za zabicie niedźwiedzicy, która zaatakowała i ciągnęła do lasu swoją ofiarę.