piątek, 4 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościZbiorówki zakazane?

Autor

Zbiorówki zakazane?

Katastrofalny wzrost zachorowań wszystkich zaskoczył – również obóz zjednoczonej prawicy. Premier Morawiecki na wczorajszej konferencji zapowiedział wprowadzenie kolejnych restrykcji.

Reklama

Wieczorem rozdzwoniły się telefony. Nagle wszyscy myśliwi zaczęli się zastanawiać, czy polowanie zbiorowe jest zgromadzeniem w rozumieniu ustawy o prawie do zgromadzeń? Wszyscy prawnicy zgodnie odpowiadają, że nie jest, ale… Nowe ograniczenia również dotyczą myśliwych!

Na większość pytań nie znamy odpowiedzi, ponieważ nowe rozporządzenie dopiero się ukaże, ale czytając stare już nieaktualne – w sprawie wprowadzenia ograniczeń w związku z wystąpieniem stanu epidemii – polowania zbiorowe można było zakwalifikować do „imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju ”. Czy w nowym pozostaną stare sformułowania?

Reklama

Jeśli tak – to w strefach czerwonych w polowaniu zbiorowym będzie mogło brać udział maksymalnie 10 myśliwych, a w żółtej aż 25 łowców. Od razu ciśnie się pytanie, czy naganiaczy należy zaliczyć do uczestników polowania?

Zgodnie z wykładnią jakie udzieliło Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii w sprawie organizacji wesel i limitu uczestników jasno wynika, że nie włącza się do niego obsługi, a naganiaczy można tak zakwalifikować.

Reklama

Wszyscy czekamy na zbiorówki, ale koronawirus prawdopodobnie nam je popsuje. Warto pamiętać, że to zarządy kół odpowiadają za ich organizację i biorą na swoje barki dopełnienie wszelkich zasad, które ograniczają ryzyko zarażenia się wirusem. Dlatego muszą między innymi zabezpieczyć środki do dezynfekcji rąk oraz maseczki.

Z udostępnionych informacji na rządowych stronach wynika, że ograniczenia wejdą w życie od soboty (17 października). Jeśli koła łowieckie planują zbiorówkę w nadchodzącą sobotę i niedzielę powinni już przestrzegać nowych limitów!

Nie będzie łatwo! Szczególnie w strefie czerwonej, ale istnieje możliwość zorganizowania dwóch niezależnych zbiorówek na terenie jednego obwodu łowieckiego. Oczywiście muszą być odpowiednio zaplanowane, mieć własną zbiórkę i różnych prowadzących.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Akceptacja i poczucie bezpieczeństw...

Rośnie akceptacja łowiectwa. Społeczeństwo oderwane od natury i nie umiejące posługiwać się bronią obawia się nie tylko zwierzyny.

Rycerze w gumofilcach

Nie potrafimy zdefiniować roli łowiectwa w XXI wieku, a jednocześnie gubimy etos i tożsamość, który budowało wiele pokoleń myśliwych.

Moratorium – sabotowanie polowania

Przeciwnicy polowań w całej Europie próbują wprowadzać moratorium na polowania. Ich działania nie mają nic wspólnego z ochroną przyrody – to wyłącznie próba skracania listy gatunków łownych.

Myśliwy u lekarza

Prezydent Czech podpisał poprawkę do ustawy o broni palnej. Teraz lekarze będą musieli sprawdzać, czy ich pacjenci mają pozwolenie na broń....

Paraliż amerykańskiego modelu łowie...

Strategia przeciwników polowania ma na celu masowe przejmowanie licencji na odstrzał, co może całkowicie sparaliżować tegoroczne polowania na niedźwiedzie.

Myśliwy czy kłusownik

Powszechne użytkowanie termo i noktowizji wywołuje pytanie: czy nowoczesna technika zamieni myśliwych w kłusowników? Dyskusja nabiera tempa i budzi duże kontrowersje w naszym środowisku.