sobota, 19 lipca, 2025
Strona głównaPolowanieASF mocno przyspiesza

Autor

ASF mocno przyspiesza

W tym roku notujemy w naszym kraju rekordową liczbę ognisk i przypadków padłych dzików. Zaraza przeszła do Niemców i dotarła do granicy Turcji.

Reklama

Porównując rok do roku nie mamy powodów do zachwytu. Mamy już sto ognisk (w zeszłym roku było tylko 48) a przypadków chorych dzików wykryto już prawie 3,5 tysiąca (rok temu było 2,5 tysiąca).

Zasięg występowania też znacząco się powiększył, na szczęście temat zarazy w mediach spowszechniał a większość polityków walczy z pandemią koronawirusa. Teoretycznie ASF zszedł na dalszy plan, ale trzeba realnie przyznać, że nie umiemy ograniczyć rozpowszechniania się zarazy.

Reklama

Nie jest to proste nawet w dużo bogatszym kraju jakim są Niemcy. W ciągu miesiąca potwierdzili chorobę u 70 padłych dzików. Ostatnie doniesienia z tego kraju świadczą, że zaangażowali wszystkie siły.

Między innymi w powiecie Märkisch-Oderland przy pomocy drona na odrzańskiej wyspie Küstrin znaleźli całą watahę, która prawdopodobnie jest chora.. Właściwe służby analizują sytuację i planują dalsze działania.

Reklama

Najpierw postanowiono odizolować chore dziki stawiając kolejny płot. W kolejnych dniach okazało się, że dziki nie były chore – tylko spały!

W Internecie jednak coraz częściej są zamieszczane filmy chorych dzików. Ten poniżej został nakręcony w Bułgarii tuż przy granicy z Turcją.

Eksperci podkreślają, że jedynym sposobem zatrzymania wirusa jest redukcja populacji i utylizacja z łowisk padłych osobników. Już niedługo zniknie kukurydza z pól i rozpoczną się jesienne zbiorówki. To idealny czas, aby rozrzedzić populację i szukać padłych dzików. Tylko tak możemy uratować dziki!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Jubileusz Deerhunter

Polowanie od ponad 100 lat jest pasją rodziny Engel. W 1985 roku Carl Engel postanowił produkować ubrania nie tylko dla siebie. Tak powstała duńska marka Deerhunter, która obchodzi w tym roku swoje 40-lecie.

Myśliwska patologia w sieci

Chamstwo, prostactwo i wulgaryzmy. Każdego dnia budujemy negatywny obraz myśliwego w mediach społecznościowych.

Śmiertelne upały

Gorące lato może zabić więcej bażantów niż mroźna i śnieżna zima.

Akceptacja i poczucie bezpieczeństw...

Rośnie akceptacja łowiectwa. Społeczeństwo oderwane od natury i nie umiejące posługiwać się bronią obawia się nie tylko zwierzyny.

Rycerze w gumofilcach

Nie potrafimy zdefiniować roli łowiectwa w XXI wieku, a jednocześnie gubimy etos i tożsamość, który budowało wiele pokoleń myśliwych.

Moratorium – sabotowanie polowania

Przeciwnicy polowań w całej Europie próbują wprowadzać moratorium na polowania. Ich działania nie mają nic wspólnego z ochroną przyrody – to wyłącznie próba skracania listy gatunków łownych.