niedziela, 20 kwietnia, 2025

Autor

Uwaga na burze

Największym ryzykiem w trakcie burzy wbrew pozorom nie są pioruny, ale możliwość odniesienia obrażeń w wyniku spadających gałęzi lub całych drzew.

Wychodząc latem na polowanie powinniśmy zawsze sprawdzać prognozę pogody i jeśli istnieje ryzyko burzy nie oddalać się zbytnio od samochodu, który jest najbezpieczniejszym miejscem.

Spotkania z burzą nie da się uniknąć i prędzej czy później każdy miłośnik aktywnej rekreacji na świeżym powietrzu będzie narażony na związane z nią konsekwencje. Ze statystyk związanych z zagrożeniem burzowym wynika, że najwięcej wypadków śmiertelnych związanych z rażeniem piorunem zdarzyło się wędkarzom (11 procent wszystkich tragicznych zdarzeń)!

Niewielkie różnice dzielą kolejne na tej liście: biwakowanie, żeglarstwo i sporty wodne, piłkę nożną, plażowanie i prace ogrodowe. Każda z tych form wypoczynku odpowiada za 5–6 procent wypadków.

Reklama

Z nieco mniejszym ryzykiem wiąże y się jazda rowerem i grillowanie. Ten rodzajem aktywności odpowiada za 3–4 procent wypadków. Ciekawą informacją jest fakt, że 80 procent wszystkich ofiar to mężczyźni…

W statystykach śmiertelnych ofiar nie ma jednak myśliwych, a przecież polowanie wiąże się z przebywaniem na świeżym powietrzu. Wychodzi, że jesteśmy przezorni i przestrzegamy zasad.

Reklama

Dla przypomnienia – kiedy słyszymy pierwsze grzmoty, schodzimy z ambony! To wyjątkowo niebezpieczne miejsce podczas burzy! Trzymamy się również z dala od wysokich drzew. Jeśli łapie nas burza i nie mamy schronienia pozostajemy możliwie jak najniżej i najbliżej ziemi (nie wolno się kłaść). Przykucnięcie pojawia się zupełnie naturalnie, gdy bez schronienia znajdziemy się w samym środku porządnej burzy z piorunami. Broń odkładamy na ziemię!

Konkluzja jest prosta. Jeśli złapie nas burza nie wolno lekceważyć tej sytuacji i zachowywać się zgodnie wytycznymi. Warto w takich przypadkach porządnie zmoknąć, ale uratować życie!

Każdy z nas przeżył ulewę. Osobiście zawsze mam zapasowe ubranie w samochodzie. Letnie burze są ciepłe, ale przebranie się z suche ubranie daje poczucie komfortu, a co najważniejsze pozwala kontynuować łowy!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Czarne chmury nad wilkiem

Komisja Europejska nie oglądając się na zielonych aktywistów obniża status ochrony wilka. Hiszpania nie czeka na zmianę dyrektywy i już przywróciło polowania.

Rewolucja w selekcji jeleni

Niemcy chcą odbudować zdegenerowanie genetyczne populacje jeleni poprzez odbudowę korytarzy migracyjnych i nie strzelanie młodych byków.

Przekaż 1,5 % na fundację PZŁ

Koleżanki i Koledzy zbliża się czas rozliczenia podatków, co daje możliwość przekazania 1,5 % na „Fundację Hodowli i Reintrodukcji Zwierząt...

Tajemnice bażantów

Przedwiośnie, to bardzo trudny okres w życiu bażantów. Muszą szybko odbudować masę ciała i zapasy tłuszczu. Dokarmianie w tym okresie zwiększa na sukces lęgowy.

350 niedźwiedzi do odstrzału

Nasi sąsiedzi odstrzelą 350 niedźwiedzi i wprowadzają stan wyjątkowy po znalezieniu szczątków mężczyzny, którego zabił i zjadł niedźwiedź.

Fakty i mity o dzikach

Nie możemy zahamować trwającego od kilku dziesięcioleci wzrostu populacji dzików, ponieważ zarządzając tym gatunkiem opieramy się mitach.