PRZYPINKI DLA LUDZI NATURY

Fundusze pozyskane ze sprzedaży wspierają nasze projekty związane z ochroną przyrody i ratowaniem zagrożonych gatunków!

Fot. Shutterstock
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Share on print

Wielka migracja

Brytyjscy myśliwi badają świstuna . Dzięki nadajnikom GPS udokumentowali monumentalną migrację o długości prawie 10 000 kilometrów!

W zeszłym roku rozpoczął się międzynarodowy czteroletni projekt współpracy myśliwych i naukowców. Celem jest poszerzenie wiedzy o corocznych migracjach i zimowiskach świstuna – jednej z najpopularniejszych kaczek na wyspach, który jest tam gatunkiem łownym.

Projekt obejmuje oznaczanie świstunów kolorowymi pierścieniami, które zakłada się w przypadku kaczek na wiosła. Obrączki służą do identyfikacji poszczególnych ptaków, dzięki czemu możemy śledzić ich ruchy na podstawie obserwacji w terenie.

Pomimo problemów związanych z pandemią udało się odłowić i zaobrączkować 730 kaczek. Otrzymano już 37 obserwacji, ale Brytyjczycy maja nadzieję, że będzie ich więcej.

Współpracownicy w Danii i Finlandii również obrączkują, ale wyposażą niektóre ptaki w lokalizatory GPS. Jedna z kaczek spędziła zimę na wschodnim wybrzeżu Anglii i Szkocji, a wiosną ruszyła przez Skandynawię do swojego miejsca lęgowego w Rosji.

Fot BASC

„Obserwowanie wyników migracji otworzyło nam oczy na potencjał tego badania” – powiedziała Heather Dixon, specjalista ds. nauki w BASC. Fiński zespół zainstalował łącznie 57 urządzeń śledzących GPS.

Trasa migracji świstuna

Niestety w naszym kraju świstuny gniazdują sporadycznie. Możemy je obserwować jedynie podczas migracji.

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

Galeria zdjęć

Więcej artykułów