piątek, 18 października, 2024

Autor

Ruszyło safari

Zakaz polowań w Botswanie został wprowadzony w 2014 roku. Jednak narastający konflikt między ludźmi oraz ogromne szkody w uprawach spowodowały zmianę nastawienia władz do myśliwych. W zeszłym roku zagraniczni myśliwi nie mogli podróżować do Botswany z powodu ograniczeń związanych z COVID, ale w kwietniu przyjadą pierwsi łowcy.

Botswana jest domem dla największej populacji słoni na świecie. Wznowienie polowań oburzyło wszystkich przeciwników łowiectwa. Fakty są dla nich nieubłagane. Brak myśliwych negatywnie odbił się na gospodarce, a kłusownictwo stało się wielkim problemem.

W tym roku zaplanowano do odstrzału 287 sztuk. Średnia cena polowania wynosi 50 tysięcy USD. Z tej kwoty połowa będzie przeznaczona na ochronę dzikich zwierząt w tym zwalczanie kłusownictwa i monitoring.

Zrównoważone polowanie zawsze miało kluczowe znaczenie w zachęcaniu lokalnych społeczności do angażowania się w działania na rzecz ochrony przyrody. Łowiectwo tworzy cenne miejsca pracy i dostarcza mięso!

Przykład Botswany obalił koronny argument przeciwników łowiectwa, że myśliwych mogą zastąpić turyści z aparatami fotograficznymi. Jak widać eksperyment trwał pięć lat i poniósł kompletne fiasko!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Uczciwe polowanie

Używanie przez myśliwych dronów z kamerami termowizyjnymi zostaje uznane za złamanie zasady „uczciwego polowania”.

Wtorkowy protest myśliwych

Wydarzeniem bardziej medialnym niż rzeczywistym był myśliwski protest myśliwych pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.

Alarm bombowy dla miasta Warszawy

Dzisiaj przetestowano w stolicy system ostrzegania mieszkańców przed nalotem bombowym, a w tym samym czasie podsekretarz Dorożała deprecjonuje część systemu obrony cywilnej!