piątek, 18 października, 2024

Autor

Drony na szkody

W Szwecji ruszył pilotażowy projekt odstraszania dzików przy użyciu dronów. Tutaj tak jak w większości krajów Europy szkody jakie wyrządzają jelenie i dziki wywołują coraz większe konflikty. Od kilku lat jedna z szwedzkich firm pracuje nad produktem, który może być rozwiązaniem problemu.

Wykorzystują nowoczesną technologię autonomicznych dronów, które patrolują duże obszary. Wyposażone są w kamery termowizyjne i jeśli wykryją dziki lub jelenie na uprawie przepędzają je za pomocą ultradźwięków.

Dron razem z oprogramowaniem kosztuje około 150 000 szwedzkich koron (około 66 tysięcy zł). Technologia została już przetestowana i już w przyszłym roku drony będą sprzedawane rolnikom. Koszt jest wysoki, ale producenci podpowiadają, że ich system może obsługiwać kilka gospodarstw.

Autonomiczne drony są dzisiaj wykorzystywane w wielu miejscach, między innymi w kopalniach. Kiedy dron kończy „pracę”, ląduje na stacji dokującej, a tam specjalne ramię wymienia baterię i „maszyna” jest gotowa do następnego lotu. Czynnik ludzki jest całkowicie wyłączony z tego równania!

Nie tylko w naszym kraju trwa dyskusja na temat partycypacji państwa jako właściciela zwierzyny w kosztach odszkodowań łowieckich. Być może refundacja zakupu takich dronów mogłaby rozwiązać ten problem?

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Uczciwe polowanie

Używanie przez myśliwych dronów z kamerami termowizyjnymi zostaje uznane za złamanie zasady „uczciwego polowania”.

Wtorkowy protest myśliwych

Wydarzeniem bardziej medialnym niż rzeczywistym był myśliwski protest myśliwych pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.