niedziela, 22 czerwca, 2025

Autor

Nie dla wilka

Mieszkańcy kantonu wysłali jasny sygnał do władz federalnych. Chcą aby populacje wilka, rysia i niedźwiedzia były regulowane. Wynik referendum nie zmieni rzeczywistości tego górskiego kantonu, ponieważ decyzja o odstrzale dużych drapieżników jest kompetencją federalną.

Reklama

W Szwajcarii od wielu lat trwa debata na temat obecności wilków i niedźwiedzi. Zmiana prawa łowieckiego, które dałoby kantonom większe uprawnienia do redukcji drapieżników zostało odrzucone przez 51,9 procent szwajcarskich wyborców we wrześniu 2020 roku.

Mimo wszystko – podobnie jak dwa lata temu kanton Uri – większość obywateli kantonu Wallis wyraziła swoje zdanie. Teraz w ich konstytucji znajdzie się nowy artykuł o następującym brzmieniu: „Państwo uchwala przepisy chroniące przed dużymi drapieżnikami oraz ograniczające i regulujące ich populacje. Promocja dużych drapieżników jest zabroniona.”

Reklama

Wynik referendum jest wyrazem rosnącego zaniepokojenia i coraz większego braku akceptacji dla niekontrolowanego wzrostu liczebności dużych drapieżników. Szczególnie wilków, których obecnie żyje w tym kantonie około 50 sztuk.

Władze kantonu z zadowoleniem przyjmują wyraźną akceptację tej inicjatywy i postrzega ją jako przesłanie dla władz federalnych oraz legitymację dla parlamentarzystów do wywierania nacisku aby można było aktywnie zarządzać tymi gatunkami.

Reklama
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

ASF atakuje! Czy Niemcy opanują wir...

Niemcy oficjalne potwierdziły, że afrykański pomór świń (ASF) dotarł do Nadrenii Północnej-Westfalii! W pobliżu miejscowości Kirchhundem myśliwy znalazł padłego dzika, u którego wykryto obecność niebezpiecznego wirusa. Służby weterynaryjne zarządziły przeszukanie terenu i dzięki wykorzystaniu specjalnie wyszkolonych psów tropiących znaleziono kolejne padłe dziki.

Bambinizm jak dżuma

Celem przeciwników łowiectwa jest zarabianie pieniędzy. Jednym z najnowszych pomysłów na wyciąganie kasy jest łączenie bambinizmu z tęczą.

Prokuratura umorzyła dochodzenie

W marcu 2023 roku stacja TVN wyemitowała reportaż „Król kłusowników”- Prokuratura w Płońsku po dwóch latach umorzyła dochodzenie.

Zieloni nie chcą rozmawiać

Napiszę to kolejny raz – nasz związek powinien się uczyć od zielonych bolszewików, bo obsadzili kluczowe stanowiska i zaciskają myśliwym sznur na gardle.

Dzień Dziecka na zamku Korzkiew

Myśliwi z wielkim zaangażowaniem organizują pikniki dla dzieci. Niestety nawet taka aktywność mobilizuje przeciwników polowania do ataków.

Moratorium – drugie podejście...

Mikołaj Dorożała za wszelką cenę chce zakazać polowania na kaczki i podejmuje drugą próbę wprowadzenia moratorium.