piątek, 4 października, 2024

Autor

Drony na szkody

W Szwecji ruszył pilotażowy projekt odstraszania dzików przy użyciu dronów. Tutaj tak jak w większości krajów Europy szkody jakie wyrządzają jelenie i dziki wywołują coraz większe konflikty. Od kilku lat jedna z szwedzkich firm pracuje nad produktem, który może być rozwiązaniem problemu.

Wykorzystują nowoczesną technologię autonomicznych dronów, które patrolują duże obszary. Wyposażone są w kamery termowizyjne i jeśli wykryją dziki lub jelenie na uprawie przepędzają je za pomocą ultradźwięków.

Dron razem z oprogramowaniem kosztuje około 150 000 szwedzkich koron (około 66 tysięcy zł). Technologia została już przetestowana i już w przyszłym roku drony będą sprzedawane rolnikom. Koszt jest wysoki, ale producenci podpowiadają, że ich system może obsługiwać kilka gospodarstw.

Autonomiczne drony są dzisiaj wykorzystywane w wielu miejscach, między innymi w kopalniach. Kiedy dron kończy „pracę”, ląduje na stacji dokującej, a tam specjalne ramię wymienia baterię i „maszyna” jest gotowa do następnego lotu. Czynnik ludzki jest całkowicie wyłączony z tego równania!

Nie tylko w naszym kraju trwa dyskusja na temat partycypacji państwa jako właściciela zwierzyny w kosztach odszkodowań łowieckich. Być może refundacja zakupu takich dronów mogłaby rozwiązać ten problem?

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Rozliczanie komisarzy

Łowczy okręgowy z Bielska Białej Grzegorz Siwiec robi z siebie ofiarę. Główny Rzecznik Dyscyplinarny postawił mu zarzut o łamanie prawa łowieckiego.

Dzień Szóstaka

Sklep myśliwski „Szóstak” w najbliższy weekend zaprasza myśliwych do Wielunia. Czeka na Was wiele atrakcji, spotkań i pokazów.

Nowy prezydent FACE

W zeszłym tygodniu przedstawiciele europejskich związków łowieckich, którzy reprezentują ponad 7 milionów myśliwych, spotkali się w Brukseli. Podczas Zgromadzenia Ogólnego FACE dokonano wyboru nowego prezesa FACE.

Bajki o wilkach

Wbrew opiniom organizacji pseudoekologicznych liczba ataków wilków na zwierzęta gospodarskie wzrasta po wprowadzeniu zakazu odstrzału.

Koniec „zielonych” aktywistów

Adam Wajrak rozdziera szaty i nie przebiera w słowach krytykując premiera, który poparł obniżenie statusu ochrony wilka. Ten „krzyk” aktywistów ma rozmyć winę organizacji pseudoekologicznych za powódź…

Koniec polowań na kaczki

Podsekretarz Dorożała ogłosił dzisiaj, że siedem gatunków ptaków zniknie z „listy łowieckiej”. Tym razem pan Mikołaj chce chronić: słonki, ...