czwartek, 21 listopada, 2024
Strona głównaNaturaObce gatunki zadomowiły się w naszym kraju

Autor

Obce gatunki zadomowiły się w naszym kraju

Kolejne obce gatunki stają się realnym problemem w naszym kraju. Pewnie was zadziwię ale ich status prawny dalej jest nieunormowany! Zarówno bernikla kanadyjska jak i gęsiówka nie jest gatunkiem łownym więc nie można go odstrzelić. Najśmieszniejsza jest sytuacja gdy zostaną złapane (np. podczas obrączkowania), wtedy nie można ich wypuścić ani zabić tylko przekazać do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska?!

Reklama

Podczas gdy my bezczynnie siedzimy i czekamy aż rozleje się przysłowiowe mleko, myśliwi innych krajów intensyfikują polowania na gęsiówki i bernikle. W 2017 roku Unia Europejska zaklasyfikowała między innymi te gatunki jako inwazyjne i wezwała wszystkie kraje członkowskie do ich eliminacji. Nasi urzędnicy nie widzą jeszcze problemu.

Jak zwykle mają czas!

Reklama

Wbrew pozorom pierwsze pojedyncze pary są problemem, z którym za kilka lat będzie bardzo trudno walczyć. U naszych zachodnich sąsiadów tylko w ciągu ostatnich ośmiu lat populacja gęsiówki wzrosła o 70 procent  (w poprzednim sezonie odstrzelili jej prawie 21 tysięcy), a bernikli kanadyjskiej o 90 procent!

Gęsiówki i bernikle są bardzo ekspansywne. Przeganiają nasze rodzime gęsi i kaczki z miejsc lęgowych. Nie dopuszczają do założenia gniazda, a nawet niszczą legi! Dodatkowym problemem jest krzyżowanie z rodzimymi gatunkami.

Reklama

Wzywamy Ministerstwo Środowiska do działania!

Goshawk Nest Attacked by Egyptian Geese
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Wirus dziesiątkuje populację szarak...

W zachodnich landach Niemiec (Dolnej Saksonii i Nadrenii Północnej-Westfalii) szybko rośnie liczba zakażonych królików i zajęcy. Niemiecki Związek Łowiecki (DJV) apeluje do myśliwych o usuwanie chorych i padłych zwierząt.

Lasy społeczne – co się kryje...

Wygląda na to, że przy biernej postawie leśników, Dorożała i reszta naszej zielonej bolszewi, pod pięknie brzmiącym hasłem „przywracamy lasy społeczeństwu”, zamierza zniszczyć polskie lasy.

„Ożywić Pola” – szkoła w natu...

Fundamentem akceptacji dla łowiectwa jest edukacja dzieci i młodzieży, co doskonale rozumieją Brytyjczycy…

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.