piątek, 4 lipca, 2025

Autor

Łowca jeleni

W połowie stycznia Carl-David Granbäck wybrał się na polowanie. Od dzieciństwa interesował się poszukiwaniem minerałów i zszedł do małej doliny. Widząc ciekawe pęknięcie wyciągnął fragment skały, pod którym…

 -Zobaczyłem dziwny przedmiot. Pierwsza moja myśl była, że to zakrętka do butelki, ale gdy wyciągnąłem go i poczułem, że jest ciężki i od razu zrozumiałem, że to złoto. To czysty przypadek, że zajrzałem pod ten szczególny kamień.

Archeolodzy ustalili, że pierścień ma około 1500 lat. Choć można go było nosić jako pierścionek nie był ozdobą. Złota spirala służyła w tamtych czasach jako środek płatniczy.

Reklama

Wśród społeczności plemiennych w Skandynawii było dużo złota w obiegu. Tych, którzy je posiadali można nazwać „władcami pierścieni”. Złoto przetapiano z monet, które dostawali od Rzymian, którzy w ten sposób zapobiegali atakom ze strony plemion.

Właściciel pierścienia jeśli chciał coś kupić, odłamywał kawałek ze złotej spirali…

Pierścień waży aż 43 gramy, co odpowiada około dziesięciu solidusów (złotych monet rzymskich). Dla porównania przeciętna obrączka waży sześć gramów. Narodowy Urząd Zabytków zdecydował, że Carl-David Granbäck otrzyma nagrodę w wysokości 35 000 koron (15 tysięcy zł).

Reklama

 -To nie pieniądze są ważne. Fantastyczną rzeczą jest samo odkrycie – mówi Carl-David Granbäck – zeszłej zimy ustrzeliłem swojego pierwszego dzika, więc to był dla mnie udany sezon polowań.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Myśliwy u lekarza

Prezydent Czech podpisał poprawkę do ustawy o broni palnej. Teraz lekarze będą musieli sprawdzać, czy ich pacjenci mają pozwolenie na broń....

Paraliż amerykańskiego modelu łowie...

Strategia przeciwników polowania ma na celu masowe przejmowanie licencji na odstrzał, co może całkowicie sparaliżować tegoroczne polowania na niedźwiedzie.

Myśliwska zupa grzybowa

Smaku wielu dań nie da się uzyskać bez grzybów. Steki z rogacza, aż proszą się o towarzystwo prawdziwków, a zupa grzybowa, to prawdziwy rarytas w naszej kuchni myśliwskiej.

ASF atakuje! Czy Niemcy opanują wir...

Niemcy oficjalne potwierdziły, że afrykański pomór świń (ASF) dotarł do Nadrenii Północnej-Westfalii! W pobliżu miejscowości Kirchhundem myśliwy znalazł padłego dzika, u którego wykryto obecność niebezpiecznego wirusa. Służby weterynaryjne zarządziły przeszukanie terenu i dzięki wykorzystaniu specjalnie wyszkolonych psów tropiących znaleziono kolejne padłe dziki.

Bambinizm jak dżuma

Celem przeciwników łowiectwa jest zarabianie pieniędzy. Jednym z najnowszych pomysłów na wyciąganie kasy jest łączenie bambinizmu z tęczą.

Prokuratura umorzyła dochodzenie

W marcu 2023 roku stacja TVN wyemitowała reportaż „Król kłusowników”- Prokuratura w Płońsku po dwóch latach umorzyła dochodzenie.