niedziela, 11 maja, 2025

Autor

ASF w natarciu

Afrykański pomór świń (ASF) szybko się rozprzestrzenia u naszych zachodnich sąsiadów. W środę oficjalnie potwierdzono, że odstrzelony dzik w powiecie Märkisch-Oderland – był chory! Nowa lokalizacja znajduje się około 70 kilometrów na północ od gminy Neuzelle, gdzie utworzono 10 września pierwszą czerwoną strefę.

Natychmiast została podjęta decyzja o rozstawieniu wokół tego obszaru elektrycznego ogrodzenia. Zgodnie z niemieckimi procedurami w strefie 15 kilometrów wokół tego miejsca wprowadzono bezwzględny zakaz polowania oraz wstrzymano wszelką działalność rolniczą.

Bartłomiej Popczyk – pracownik naukowy SGGW, który bada populację dzików oraz rozprzestrzenianie się wirusa ASF w naszym kraju – nie jest zdziwiony takim rozwojem sytuacji. Jego zdaniem grodzenie elektrycznym pastuchem nie jest w stanie zatrzymać migracji dzików, choć może ją znacząco spowolnić. Dodatkowo zwraca uwagę, że działania związane ze zwalczaniem wirusa są zazwyczaj mocno spóźnione.

Reklama

– Nie mamy dokładnych informacji, w jakim stanie znalezione było przez Niemców pierwsze truchło chorego dzika, dlatego też ciężko jest się odnosić do tego, czy 10 września to początek rozwoju choroby, czy jest ona już obecna w środowisku przez jakiś czas. Nie mamy też żadnej pewności, czy znaleziono wszystkie martwe dziki i czy na pewno był w śród nich ten pierwszy. W tej części Niemiec populacja dzików jest bardzo liczna i w tym czasie dochodziło do naturalnej migracji. Z moich badań wynika, że dzik w ciągu jednego dnia potrafi przemierzyć ponad 20 kilometrów! Lecz z reguły porusza się po własnym terytorium.

Sytuacja w Brandenburgii jest dynamiczna. W sumie znaleziono już 38 chorych dzików. Ogrodzenie pastuchem elektrycznym olbrzymiego terenu nie jest skutecznym zabezpieczeniem. Szczególnie jeśli nie zostało podłączone zasilanie o czym pisaliśmy TUTAJ.

Reklama

Niemcy są największym producentem wieprzowiny, więc władze postanowiły wyasygnować w tym roku około sześciu milionów euro z budżetu państwa na budowę stałego ogrodzenia na całej granicy z Polską. Zadziwia fakt, że niezależnie od kraju w przypadku afrykańskiego pomoru świń politycy zawsze podejmują właściwe, ale mocno spóźnione decyzje!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Selekcja osobnicza do kosza

Niemiecka teoria, że dzięki „selekcjonowaniu” rogacze będą mieć coraz większe parostki jest utopią. Należy jak najszybciej zlikwidować zasady selekcji osobniczej!

Wszyscy myśliwi skazani

Organizacje antyłowieckie triumfują, a środowisko myśliwych nie może uwierzyć, że sąd skazał wszystkich uczestników polowania za zabicie niedźwiedzicy, która zaatakowała i ciągnęła do lasu swoją ofiarę.

Wartość hiszpańskiego łowiectwa

Łowiectwo w Hiszpanii generuje ponad 10 miliardów euro obrotu w skali roku i tworzy 199 000 miejsc pracy.

Zakłamywanie rzeczywistości

Przeciwnicy łowiectwa tocząc swoją ideologiczną wojenkę przekraczają granice śmieszności, co jest ewidentnym dowodem, że przegrywają na całej linii.

Zorganizowana grupa kłusowników

W największym procesie o kłusownictwo w Finlandii skazano 26 myśliwych.

Podsumowanie kadencji

Pięć lat łamania prawa, trwonienia naszych składek i ciągłego oczerniania Naczelnej Rady Łowieckiej - tak można podsumować kadencję 2018 - 2023.