piątek, 18 października, 2024
Strona głównaAktualnościUnijne potknięcie

Autor

Unijne potknięcie

Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę na niewłaściwe postępowanie Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), ponieważ nie dostarczono ważnych dokumentów i tym samym nie dotrzymano terminu. To niedociągnięcie miało wpływ na konsultacje w sprawie procesu zakazania używania ołowiu w amunicji.

FACE w imieniu europejskich myśliwych wystąpiła o dostęp do dokumentów przesłanych przez EFSA do Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) w sprawie projektu ograniczenia stosowania ołowiu w amunicji. Unia Europejska narzuca niekiedy absurdalne terminy implementowania nowego prawa państwom członkowskim. Jednak gdy ma przestrzegać własnych zasad nie umie sprostać terminom – a może urzędnicy zrobili to z premedytacją?

Jak donosi FACE niedopełnienie terminu uniemożliwiło myśliwym i strzelcom przedstawienie stanowiska podczas zeszłorocznych konsultacji społecznych. „Przypadki niewłaściwego procedowania – takie jak ten – mogą zaszkodzić reputacji instytucji UE – powiedział Prezes FACE, Torbjörn Larsson. Sytuacji tej można było łatwo uniknąć, stosując należytą procedurę i opierając się na badaniach naukowych.”

10 milionów myśliwych i strzelców sportowych chcą być szanowani. Wszyscy obywatele Unii Europejskiej – także my – , mamy prawo udziału w procesie legislacyjnym – zauważa prezes FACE.

Opóźniony dostęp to tak naprawdę to odmowa dostępu. Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) i Komisja Europejska prowadzą polityczną krucjatę przeciwko stosowaniu ołowiu w amunicji. Zdaniem FACE w ramach przygotowania dokumentacji oceny ryzyka dla zdrowia ludzkiego EFSA dostarczyła ECHA nieprawdziwe dane wyjściowe dotyczące spożycia dziczyzny i stężenia w nim ołowiu. Następnie ECHA wykorzystała te informacje do obliczenia skutków zdrowotnych dla myśliwych i ich rodzin.

W ramach procesu wprowadzania ograniczeń FACE zadało kilka pytań dotyczących liczb używanych przez ECHA, ponieważ różniły się one znacząco od opublikowanych badań naukowych dotyczących stężenia ołowiu w dziczyźnie. W dniu 23 lutego 2021 roku FACE zwróciła się do EFSA o dostęp do dokumentów, które przedłożyła ECHA i tu wystąpiły opóźnienia, które pozbawiły FACE prawa sprostowania tych danych.

Z tego powodu FACE złożyła skargę do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich, który uważa, że: „Uniemożliwiono FACE – która reprezentuje 7 milionów europejskich myśliwych – uczestnictwa w konsultacjach publicznych. Ponieważ jest to poważny błąd proceduralny, FACE żąda ponownego otwarcia konsultacji, w których wszystkie zainteresowane strony będą mogły przedstawić dowody.”

Proces konsultacji musi zostać ponownie otwarty!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Uczciwe polowanie

Używanie przez myśliwych dronów z kamerami termowizyjnymi zostaje uznane za złamanie zasady „uczciwego polowania”.

Wtorkowy protest myśliwych

Wydarzeniem bardziej medialnym niż rzeczywistym był myśliwski protest myśliwych pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.

Alarm bombowy dla miasta Warszawy

Dzisiaj przetestowano w stolicy system ostrzegania mieszkańców przed nalotem bombowym, a w tym samym czasie podsekretarz Dorożała deprecjonuje część systemu obrony cywilnej!