środa, 9 lipca, 2025
Strona głównasliderSkrzydlata Vittoria

Autor

Skrzydlata Vittoria

Historia składa się z wydarzeń i symboli. Godłem włoskiego miasta Brescia, a jednocześnie firmy Beretta jest posąg Vittorii Alata. Rzeźba prawdopodobnie została przetransportowana do Rzymu z woli pierwszego Cesarza Augusta po śmierci Kleopatry, a następnie podarowana Brescii z okazji nadania miastu tytułu kolonii.

Reklama

Po wiekach dzieło odnaleziono w 1826 roku. Było częściowo zdemontowane i starannie ukryte, wraz z wieloma innymi przedmiotami z brązu, zapewne w celu ochrony przed najazdami ludów barbarzyńskich.

W tym czasie fabryką broni zarządzał Pietro Antonio Beretta, który złożył wniosek do prefekta Brescii o transkrypcję znaku towarowego „Vittoria Alata”. Przyczyną tego wyboru była chęć budowania marki w połączeniu z symbolem miasta.

Reklama

Bogini od tego momentu była reprodukowana w każdym katalogu. „Vittoria Alata” nabierała coraz większego znaczenia w firmie i jest przedstawiana w różnych formach w zależności od rodzaju publikacji – wraz ze słowami „dom założony w 1680 roku”.

Bogini znika jednak w 1950 roku. Młody Giuseppe Beretta (trzynasty przedstawiciel rodu), spotkał poetę Gabriele D’Annunzio. To on zasugerował młodemu Giuseppe, aby użyć hasła „uderz w cel”. Dlatego nowym symbolem stały się trzy strzały, które „trafiają” w jak najwięcej celów.

Reklama

W 2017 roku Beretta postanawia jednak ponownie użyć „starego” logo „Vittoria Alata”, aby zainaugurować linię strzelb Vittoria. Bogini powraca do katalogu. Ten wybór nie jest przypadkowy, ponieważ broń zaprojektowano z myślą o kobietach.

W unikatowym egzemplarzu zaprezentowanym w 2020 roku, grawerzy Beretty zdołali odtworzyć postrzępiony kształt skrzydeł, a wizerunek całej rzeźby znalazł się na baskili. Całość dopełnia ręcznie wykonany kufer z logo „Vittoria Alata”.

Beretta opublikowała film i fotografie w dniu, w którym rzymski posąg powrócił do miasta po dwuletnim okresie renowacji. Strzelbę można podziwiać w muzeum firmy.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zarządzanie dzikiem

Właściwie zdefiniował problem i prawidłowo wyznaczył kierunek zwalczania ASF śp. Bartłomiej Popczyk, którego dorobek naukowy próbuje podważać Sabina Pieróżek-Nowak.

Śmiertelne upały

Gorące lato może zabić więcej bażantów niż mroźna i śnieżna zima.

Upały w łowisku

Kolejny raz mamy gorące lato. W konsekwencji większość miejsc, w których zwierzyna mogła szukać ochłody wyparowała i znikła.

Zieloni ignorują wyniki badań

Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii udowodniło, że drastyczny spadek liczebności ptaków jest wynikiem presji ze strony drapieżników.

Rycerze w gumofilcach

Nie potrafimy zdefiniować roli łowiectwa w XXI wieku, a jednocześnie gubimy etos i tożsamość, który budowało wiele pokoleń myśliwych.

Moratorium – sabotowanie polowania

Przeciwnicy polowań w całej Europie próbują wprowadzać moratorium na polowania. Ich działania nie mają nic wspólnego z ochroną przyrody – to wyłącznie próba skracania listy gatunków łownych.