poniedziałek, 21 kwietnia, 2025
Strona głównasliderKultowy automat

Autor

Kultowy automat

Browning A5 przez 120 lat zachował swój klasyczny i ponadczasowy wygląd. W tym czasie jeden z większych producentów broni i amunicji wielokrotnie modernizował konstrukcję poprawiając działanie i zmniejszając odrzut.

Obecnie oferowanych jest aż osiem różnych wersji A5, z których każdy objęty jest pięcioletnią gwarancją. Trzy z nich mają różne wzory kamuflażu, które coraz częściej podobają się myśliwym.

Gdzie panują trudne warunki zabiera się strzelbę sprawdzoną i niezawodną

Model z całkowicie czarną baskilą najbardziej przypomina stare belgijskie strzelby. Nowy Browning A5 w opinii wielu amerykańskich myśliwych nadal jest niezawodny, a do tego okrzyknięty został najszybszym automatem na świecie.

Reklama

Najdroższy model Ultimate z niklowaną baskilą można kupić z grawerunkiem myśliwskim przedstawiającym kuropatwy, kaczki i bażanty. Patrząc na fotografie wygląda raczej tandetnie. Maszynowe zdobienie chyba nie pasuje do ponadczasowej konstrukcji.

Amerykanie bardzo często używają tej broni do polowania w trudnych warunkach, czyli na kaczki i gęsi. Wszyscy doceniają sprężynę magazynka. W przeciwieństwie do innych automatów jest na tyle miękka, że łatwo jest wepchnąć naboje do magazynka nawet zdrętwiałym z zimna kciukiem. Jednocześnie niezawodnie je podając.

Reklama

Śmiało można powiedzieć, że broń strzela znacznie szybciej, niż przeciętny strzelec może pociągnąć za spust. Jeden z kolegów, z którym kiedyś polowałem na kaczki wystrzelił imponującą ilość naboi.

Jednym słowem kontynuowany jest wspaniały projekt – który opracował genialny konstruktor – a kolejne pokolenia myśliwych mogą czerpać niesamowitą przyjemność z patrzenia na „garbatą” piękność i spadające z nieba ptaki.

PS

Jeśli interesuje Was niesamowita historia Johna Browninga – gorąco zachęcam do przeczytania tekstu „Rewolucja Browninga”.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Czarne chmury nad wilkiem

Komisja Europejska nie oglądając się na zielonych aktywistów obniża status ochrony wilka. Hiszpania nie czeka na zmianę dyrektywy i już przywróciło polowania.

Rewolucja w selekcji jeleni

Niemcy chcą odbudować zdegenerowanie genetyczne populacje jeleni poprzez odbudowę korytarzy migracyjnych i nie strzelanie młodych byków.

Przekaż 1,5 % na fundację PZŁ

Koleżanki i Koledzy zbliża się czas rozliczenia podatków, co daje możliwość przekazania 1,5 % na „Fundację Hodowli i Reintrodukcji Zwierząt...

Tajemnice bażantów

Przedwiośnie, to bardzo trudny okres w życiu bażantów. Muszą szybko odbudować masę ciała i zapasy tłuszczu. Dokarmianie w tym okresie zwiększa na sukces lęgowy.

350 niedźwiedzi do odstrzału

Nasi sąsiedzi odstrzelą 350 niedźwiedzi i wprowadzają stan wyjątkowy po znalezieniu szczątków mężczyzny, którego zabił i zjadł niedźwiedź.

Fakty i mity o dzikach

Nie możemy zahamować trwającego od kilku dziesięcioleci wzrostu populacji dzików, ponieważ zarządzając tym gatunkiem opieramy się mitach.