piątek, 4 lipca, 2025
Strona głównasliderFACE krytykuje zakaz ołowiu

Autor

FACE krytykuje zakaz ołowiu

Projekt nadal pozostaje wysoce niejednoznaczny. Komisja po ostatnim odrzuceniu nie zlikwidowała kontrowersyjnych zapisów. Europejska Federacja Łowiectwa i Ochrony Przyrody FACE przestrzega członków Unii Europejskiej, że prawo w tym kształcie będzie powodować szereg poważnych problemów nie tylko dla europejskich myśliwych, ale także dla organów ścigania.

FACE od wielu lat opowiada się za stopniowym wycofywaniem amunicji ołowianej podczas polowań na terenach podmokłych, ale nie popiera obecnego wniosku KE. Powodem jest zbyt szeroki zakres proponowanych ograniczeń.

Federacja myśliwych sprzeciwia się próbie wprowadzenia stref buforowych wokół wszystkich terenów podmokłych i zalewowych. W najnowszym projekcie pozostały zapisy, które zakładają karanie myśliwych za posiadanie ołowianej amunicji jeśli przypadkowo będą przechodzić obok kałuży.

Reklama

Jak dotąd 23 państwa członkowskie wprowadziły ograniczenia używania amunicji z ołowiem podczas polowania nad wodą . Polski Związek Łowiecki też deklarował taką gotowość, ale kilka tal temu zmienił stanowisko. Powodem były wyniki badań naukowych, które wykazały, że amunicja stalowa jest równie toksyczna jak ołów w środowisku naturalnym.

Organizacje antyłowieckie są bardzo aktywne, dlatego europejscy myśliwi kolejny raz muszą zintensyfikować swoje działania. Trzeciego września państwa UE będą ponownie debatować. Podczas nadchodzącego tygodnia musimy przekonywać polityków, aby wrzucili ten projekt do kosza.

Reklama

FACE opublikował krótki film, w którym Sekretarz Generalny dr. David Scallan wyjaśnia dlaczego myśliwi walczą o swoje prawa i sprzeciwiają się wprowadzeniu nowego unijnego prawa.

Sekretarz Generalny FACE dr. David Scallan

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Upały w łowisku

Kolejny raz mamy gorące lato. W konsekwencji większość miejsc, w których zwierzyna mogła szukać ochłody wyparowała i znikła.

Zieloni ignorują wyniki badań

Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii udowodniło, że drastyczny spadek liczebności ptaków jest wynikiem presji ze strony drapieżników.

Rycerze w gumofilcach

Nie potrafimy zdefiniować roli łowiectwa w XXI wieku, a jednocześnie gubimy etos i tożsamość, który budowało wiele pokoleń myśliwych.

Moratorium – sabotowanie polowania

Przeciwnicy polowań w całej Europie próbują wprowadzać moratorium na polowania. Ich działania nie mają nic wspólnego z ochroną przyrody – to wyłącznie próba skracania listy gatunków łownych.

Myśliwy u lekarza

Prezydent Czech podpisał poprawkę do ustawy o broni palnej. Teraz lekarze będą musieli sprawdzać, czy ich pacjenci mają pozwolenie na broń....

Myśliwska zupa grzybowa

Smaku wielu dań nie da się uzyskać bez grzybów. Steki z rogacza, aż proszą się o towarzystwo prawdziwków, a zupa grzybowa, to prawdziwy rarytas w naszej kuchni myśliwskiej.