WildMen

Fot. Shutterstock

Uwaga na burze

Największym ryzykiem w trakcie burzy wbrew pozorom nie są pioruny, ale możliwość odniesienia obrażeń w wyniku spadających gałęzi lub całych drzew.

Reklama

Wychodząc latem na polowanie powinniśmy zawsze sprawdzać prognozę pogody i jeśli istnieje ryzyko burzy nie oddalać się zbytnio od samochodu, który jest najbezpieczniejszym miejscem.

Reklama

Spotkania z burzą nie da się uniknąć i prędzej czy później każdy miłośnik aktywnej rekreacji na świeżym powietrzu będzie narażony na związane z nią konsekwencje. Ze statystyk związanych z zagrożeniem burzowym wynika, że najwięcej wypadków śmiertelnych związanych z rażeniem piorunem zdarzyło się wędkarzom (11 procent wszystkich tragicznych zdarzeń)!

Niewielkie różnice dzielą kolejne na tej liście: biwakowanie, żeglarstwo i sporty wodne, piłkę nożną, plażowanie i prace ogrodowe. Każda z tych form wypoczynku odpowiada za 5–6 procent wypadków.

Reklama

Z nieco mniejszym ryzykiem wiąże y się jazda rowerem i grillowanie. Ten rodzajem aktywności odpowiada za 3–4 procent wypadków. Ciekawą informacją jest fakt, że 80 procent wszystkich ofiar to mężczyźni…

W statystykach śmiertelnych ofiar nie ma jednak myśliwych, a przecież polowanie wiąże się z przebywaniem na świeżym powietrzu. Wychodzi, że jesteśmy przezorni i przestrzegamy zasad.

Reklama

Dla przypomnienia – kiedy słyszymy pierwsze grzmoty, schodzimy z ambony! To wyjątkowo niebezpieczne miejsce podczas burzy! Trzymamy się również z dala od wysokich drzew. Jeśli łapie nas burza i nie mamy schronienia pozostajemy możliwie jak najniżej i najbliżej ziemi (nie wolno się kłaść). Przykucnięcie pojawia się zupełnie naturalnie, gdy bez schronienia znajdziemy się w samym środku porządnej burzy z piorunami. Broń odkładamy na ziemię!

Konkluzja jest prosta. Jeśli złapie nas burza nie wolno lekceważyć tej sytuacji i zachowywać się zgodnie wytycznymi. Warto w takich przypadkach porządnie zmoknąć, ale uratować życie!

Reklama

Każdy z nas przeżył ulewę. Osobiście zawsze mam zapasowe ubranie w samochodzie. Letnie burze są ciepłe, ale przebranie się z suche ubranie daje poczucie komfortu, a co najważniejsze pozwala kontynuować łowy!

Reklama

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

Galeria zdjęć

Więcej artykułów