Warning: Undefined array key "options" in /home/platne/serwer87464/public_html/wildmen.pl/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/theme-builder/widgets/site-logo.php on line 192
Szarża odyńca | WildMen

WildMen

Fot Shutterstock

Szarża odyńca

Polowanie na dziki stwarza wiele groźnych sytuacji, w których możemy stracić życie, dlatego każdy myśliwy musi umieć zatamować krwawienie.
Reklama

Najczęściej dochodzi do wypadków podczas dochodzenia postrzałków, ale w czasie polowań zbiorowych narażeni na atak są również podkładacze psów i naganiacze. W każdej chwili możemy się znaleźć w sytuacji, w której będziemy musieli udzielić pierwszej pomocy.

Reklama

Lochy bardzo często atakują, ponieważ bronią warchlaków. Najczęściej próbują ugryźć swoich prześladowców, co może być bardzo bolesne i traumatyczne, ale nie jest tak niebezpieczne jak atak odyńców. Swoich szabli używają do konfrontacji z innymi samcami i obrony przed drapieżnikami. Jeśli poczują się zagrożenie zawsze zaatakują.

Niezbędna apteczka

Ostre jak brzytwy szable powodują straszliwe rany. Ze względu na swoją wysokość dziki atakują zwykle nogi myśliwego. Jest to szczególnie niebezpieczne, jeśli trafią w obszar tętnicy udowej. W wyniku takich ran umiera najwięcej myśliwych.

Reklama

Nasze przepisy nakazują posiadanie jednej apteczki na polowaniu zbiorowym. Najczęściej nosi ją prowadzący. Lekarze, z którymi rozmawiałem potwierdzają, że każdy myśliwy podczas polowania zbiorowego jak i indywidualnego powinien mieć przy sobie zestaw ratujący życie.

W apteczce powinna być gaza i opatrunek hemostatyczny, który posiada substancje hamujące krwawienie. Jeśli przeczytasz ten artykuł nie będziesz miał wymówki, aby nie być przygotowanym!

Reklama

Powiadomienie pogotowia

Kiedy polujemy czasami jesteśmy w odległych miejscach, gdzie dojechanie karetce zajmie dużo czasu, dlatego trzeba działać szybko i zdecydowanie. W razie wypadku jak najszybciej musi być zaalarmowane pogotowie. Personel ratunkowy do przyjazdu karetki będzie udzielał profesjonalnej instrukcji jak należy postępować.

Bardzo ważne jest, aby osoba poszkodowana była spokojna, więc łowca, który udziela pomocy też musi mieć nerwy ze stali. Nie może panikować! Zatrzymanie krwawienia i utrzymanie kolegi przy życiu jest najważniejsze. Rany jakie powoduje dzik to zwykle duże „łzy”, które obficie krwawią.

Reklama

Musisz rozedrzeć ubranie aby wyraźnie widzieć ranę. Następnie przystąpić do blokowania krwawienia gazą. Jeśli jej nie masz, możesz użyć koszuli, która pomoże zatrzymać krwawienie poprzez uciskanie rany.

Jeśli masz przy sobie opatrunek hemostatyczny nałóż go na ranę przed „wypełnieniem” jej gazą. Substancje hemostatyczne to proszki, które wywołują reakcję krzepnięcia i zatrzymują krwawienie.

W większości przypadków powstrzymamy utratę krwi, ale jeśli dzik przeciął tętnicę udową…

Podcięta tętnica

To najgorszy z możliwych scenariuszy. W takiej sytuacji do przyjazdu karetki pogotowia musimy bardzo mocno uciskać ranę. Naszym celem w takich przypadkach jest zatamowanie krwawienia. Musicie pamiętać, że w przypadku przecięcia tętnicy udowej mamy tylko kilka minut na uratowanie życia!

Reklama

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

Galeria zdjęć

Więcej artykułów