czwartek, 17 lipca, 2025
Strona głównaPolowanieRedukcja niedźwiedzi

Autor

Redukcja niedźwiedzi

Wokół odstrzału dużych drapieżników trwa nieprzerwana dyskusja. Organizacje antyłowieckie atakują myśliwych na całym świecie. Żądają zakazania polowań oraz importu trofeów. Szwecja, w której ponad 90 procent społeczeństwa akceptuje łowiectwo – skutecznie odpiera ataki.

Reklama

Myśliwi mają wsparcie zarówno parlamentarzystów, ale również skutecznie argumentują potrzebę redukcji przed sądami, poprzez które aktywiści wspomnianych organizacji próbują blokować decyzje samorządowców. W pismach procesowych twierdzą, że limity odstrzału na niedźwiedzie są zbyt duże, a samo polowanie jest niezgodne z prawem Unii Europejskiej. Zdaniem przeciwników łowiectwa – niedźwiedzie nie stwarzają problemów i zagrożenia dla ludzi…

W tym sezonie sądy administracyjne nie podzielają tych poglądów. W siedmiu hrabstwach (odpowiednik naszych województw) ruszyły polowania!

Reklama

Na niedźwiedzie w Szwecji można polować od 21 sierpnia do 15 października. W dniu otwarcia sezonu padło 81 z 622 zaplanowanych do odstrzału niedźwiedzi.

Corocznie władze monitorują stan populacji. Pomimo odstrzału w Szwecji niedźwiedzi jest coraz więcej, dlatego zwiększają limity. W zeszłym sezonie można było odstrzelić 501 sztuk.

Reklama
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Jubileusz Deerhunter

Polowanie od ponad 100 lat jest pasją rodziny Engel. W 1985 roku Carl Engel postanowił produkować ubrania nie tylko dla siebie. Tak powstała duńska marka Deerhunter, która obchodzi w tym roku swoje 40-lecie.

Niedźwiedzie do Zakopanego

Wszyscy krytykują podsekretarza Dorożałę za idiotyczny pomysł przenoszenia bieszczadzkich niedźwiedzi do Zakopanego.

Myśliwska patologia w sieci

Chamstwo, prostactwo i wulgaryzmy. Każdego dnia budujemy negatywny obraz myśliwego w mediach społecznościowych.

Zarządzanie dzikiem

Właściwie zdefiniował problem i prawidłowo wyznaczył kierunek zwalczania ASF śp. Bartłomiej Popczyk, którego dorobek naukowy próbuje podważać Sabina Pieróżek-Nowak.

Śmiertelne upały

Gorące lato może zabić więcej bażantów niż mroźna i śnieżna zima.

Upały w łowisku

Kolejny raz mamy gorące lato. W konsekwencji większość miejsc, w których zwierzyna mogła szukać ochłody wyparowała i znikła.