sobota, 19 lipca, 2025
Strona głównaPolowanieNowa strategia walki

Autor

Nowa strategia walki

Z oficjalnych statystyk wynika, że w styczniu mamy 92 nowe przypadki ASF, co przekłada się na 176 chorych dzików. Jeden zginął w wypadku samochodowym, 10 odstrzelonych było chorych lub miało przeciwciała, a 165 dzików odnaleziono martwych.

Zadaniem specjalistów to bardzo słaby wynik, ponieważ wirus występuje na coraz większej powierzchni naszego kraju. Niestety pandemia Covid 19 całkowicie uniemożliwiła organizowanie akcji poszukiwawczych.

Wirus za Odrą

Niemcy walczą z wirusem od 9 września, co świadczy, że na ich terenie był obecny przynajmniej od lipca. W ciągu czterech miesięcy wykryli 500 przypadków chorych dzików. Jak na razie wirus występuje tylko w czterech lokalizacjach.

Reklama

Trzy znajdują się w Brandenburgii i jedną w Saksonii. Każde nowie miejsce jest grodzone elektrycznymi pastuchami, a myśliwi i służby weterynaryjne przeszukują zapowietrzony teren.

Wszyscy mają świadomość, że najważniejsze jest: odszukanie padłych dzików, ich utylizacja i dezynfekcja miejsca. Pomimo, że nasz kraj walczy z wirusem od siedmiu lat nie mamy specjalnej aplikacji, którą Niemcy udostępnili swojemu społeczeństwu po kilku tygodniach od wykrycia choroby.

Reklama

Fakt, że każdy może zaznaczyć, a tym samym przekazać służbie weterynaryjnej dokładane dane o miejscu padłego dzika nie rozwiązuje wszystkich problemów, ale jest ułatwieniem. o którym w Polsce mówi się kilka lat!

Badania naukowe

Wszystkie kraje europejskie wyasygnowały środki na badania naukowe, aby powstrzymać afrykański pomór świń. Między innymi na ich podstawie resort rolnictwa chce wprowadzić zmiany w strategii zwalczania wirusa na 2021 rok.

Projekt rozporządzenia został opublikowany w listopadzie. W głównych założeniach nie było nic nowego. Walka z ASF ma być realizowana w oparciu o działania jakie wskazuje strategia Unii Europejskiej. Należy pamiętać, że to z jej budżetu nasz rząd czerpie środki. W sumie unia zwraca 75 procent środków jakie wydają poszczególne kraje na zwalczanie afrykańskiego pomoru!

Dlatego nadal będziemy redukować populację dzików – w ramach planowej gospodarki łowieckiej oraz odstrzałów sanitarnych. Szukać martwych dzików i podnosić poziom zabezpieczenia gospodarstw hodujących świnie.

Lochy po ochronę

Rozporządzenie zostanie opublikowane w najbliższych dniach – wprowadzane są ostatnie uzgodnienia – ale z nieoficjalnych informacji dowiedzieliśmy się, że resort planuje wypłacać ryczałt za odstrzał dzików na terenie całego kraju. Stawka ma zostać ujednolicona i ma wynosić 350 złotych. Cała kwota będzie trafiać do kół łowieckich, więc z jednej strony ich sytuacja finansowa się poprawi, a z drugiej strony skończą się kłótnie o wypisywanie odstrzałów.

Ryczałt pozostanie bez zmian w ramach odstrzału sanitarnego – ponieważ jest uregulowany w ustawie – jednak jego wielkość w nadchodzącym roku ma zostać zdecydowanie zmniejszony.

Największą nowością i pewnym zaskoczeniem ma być NIE wypłacanie premii za odstrzał loch. Bez wątpienia strzelanie ich budziło w dużo niezdrowych emocji. Zarówno u myśliwych jak również przeciwników łowiectwa. Prostym posunięciem temat prawdopodobnie zostanie rozwiązany!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Jubileusz Deerhunter

Polowanie od ponad 100 lat jest pasją rodziny Engel. W 1985 roku Carl Engel postanowił produkować ubrania nie tylko dla siebie. Tak powstała duńska marka Deerhunter, która obchodzi w tym roku swoje 40-lecie.

Niedźwiedzie do Zakopanego

Wszyscy krytykują podsekretarza Dorożałę za idiotyczny pomysł przenoszenia bieszczadzkich niedźwiedzi do Zakopanego.

Myśliwska patologia w sieci

Chamstwo, prostactwo i wulgaryzmy. Każdego dnia budujemy negatywny obraz myśliwego w mediach społecznościowych.

Zarządzanie dzikiem

Właściwie zdefiniował problem i prawidłowo wyznaczył kierunek zwalczania ASF śp. Bartłomiej Popczyk, którego dorobek naukowy próbuje podważać Sabina Pieróżek-Nowak.

Śmiertelne upały

Gorące lato może zabić więcej bażantów niż mroźna i śnieżna zima.

Upały w łowisku

Kolejny raz mamy gorące lato. W konsekwencji większość miejsc, w których zwierzyna mogła szukać ochłody wyparowała i znikła.