piątek, 18 kwietnia, 2025

Autor

Lisy na lodzie

Lis jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych drapieżników na świecie. Jest aktywny przez cały rok i występuje we wszystkich środowiskach, również w Szwecji gdzie mieszkam.

Reklama

Tutaj jest go jednak nieporównywalnie mniej niż w naszym kraju. Mieszkając w tym przepięknym miejscu przez trzy lata udało mi się strzelić tylko pięć wspaniale ubarwionych drapieżników.

Z gończym na drapieżnika

Populacja szwedzkich lisów drastycznie się załamała w latach 80-tych ubiegłego wieku – powodem był świerzb. Przetrwały najsilniejsze osobniki, które są prawdopodobnie bardziej odporne.

Reklama

Cena futer tak jak w Polsce gwałtownie spadła i nie poluje się dla korzyści ekonomicznych, ale dla wielu Skandynawów to ulubione polowanie, więc mam dużą konkurencję.

Mój sąsiad ma psy gończe, z którymi przez całą zimę „ćwiczy” lisy. Dla Szwedów polowanie z psami to kwintesencja łowiectwa, a z gończymi polują na sarny, zające bielaki i lisy!

Reklama

Długi sezon

W ostatnich latach Szwedzi strzelają rocznie około 60 tysięcy lisów. Znamienne, że załamanie populacji kiedy strzelili około 18 tysięcy lisów zbiegło się w czasie z największym w historii przyrostem sarny.

Moja zdobycz czeka na skórowanie!

W całej Szwecji sezon na lisy rozpoczyna się 1 sierpnia, ale na południu kończy się już ostatniego dnia lutego, a na północy trwa do 15 kwietnia. W środkowej części gdzie mieszkam można polować do 15 marca.

Tak jak w naszym kraju poluje się przy nęciskach, z wabikiem, norowcami i wspomnianymi gończymi, ale również dozwolone są pułapki rurowe oraz wnyki zaopatrzone w specjalny stoper.

Ochrona siedlisk

Powodem dużej presji na lisy przez tutejszych łowców jest chęć tworzenia miejsca dla innych gatunków, które w przeciwnym razie stają się pokarmem dla lisów. Szwedzki związek łowiecki podaje, że ten drapieżnik zamienia tylko jeden procent ze swojej zdobyczy w masę własnego ciała. Tak więc, aby wyhodować miot lisów, składający się z pięciu szczeniąt, samica musi im przynieść około tony zdobyczy!

W tych trudnych północnych warunkach tak naprawdę to dostępność pokarmu rządzi populacją lisa, ale ja mam zamiar wypuścić tutaj bażanty, więc wszelkimi sposobami ograniczam drapieżniki – zarówno lisy jak i kuny.

A do tego bardzo lubię polować z wabikiem. Niestety wokół mojego domu las i tylko zamarznięte jezioro stwarza przestrzeń, na której mogę przechytrzyć szwedzkiego krzyżaka i poczuć wielkie emocje.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Czarne chmury nad wilkiem

Komisja Europejska nie oglądając się na zielonych aktywistów obniża status ochrony wilka. Hiszpania nie czeka na zmianę dyrektywy i już przywróciło polowania.

Rewolucja w selekcji jeleni

Niemcy chcą odbudować zdegenerowanie genetyczne populacje jeleni poprzez odbudowę korytarzy migracyjnych i nie strzelanie młodych byków.

Przekaż 1,5 % na fundację PZŁ

Koleżanki i Koledzy zbliża się czas rozliczenia podatków, co daje możliwość przekazania 1,5 % na „Fundację Hodowli i Reintrodukcji Zwierząt...

Tajemnice bażantów

Przedwiośnie, to bardzo trudny okres w życiu bażantów. Muszą szybko odbudować masę ciała i zapasy tłuszczu. Dokarmianie w tym okresie zwiększa na sukces lęgowy.

350 niedźwiedzi do odstrzału

Nasi sąsiedzi odstrzelą 350 niedźwiedzi i wprowadzają stan wyjątkowy po znalezieniu szczątków mężczyzny, którego zabił i zjadł niedźwiedź.

Fakty i mity o dzikach

Nie możemy zahamować trwającego od kilku dziesięcioleci wzrostu populacji dzików, ponieważ zarządzając tym gatunkiem opieramy się mitach.