piątek, 11 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościPrezesem NRŁ jest…

Autor

Prezesem NRŁ jest…

Mamy ciąg dalszy niekończącej się historii. Dwa lata temu Naczelna Rada Łowiecka postanowiła wymienić swoje prezydium. Minister Środowiska miał wątpliwości w prawie powołania członków, a kilka tygodni później pani minister Golińska – już w imieniu Ministra Klimatu – uchyliła również uchwałę o wyborze prezesa NRŁ Pawła Piątkiewicza, który skierował skargę do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego.

Reklama

Wyrok zapadł w połowie stycznia, ale ponad miesiąc czekaliśmy na uzasadnienie. Dzisiaj możemy napisać, że prezesem prezydium jest prof. Paweł Piątkiewicz. Sąd uznał, że w trakcie wydawania decyzji resort środowiska popełnił błędy proceduralne w wyniku czego sąd uchylił decyzję ministra i nakazał ponowne rozpoznanie sprawy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stoi na stanowisku, że do uprawomocnienia wyroku decyzja Ministerstwa Klimatu nie wywołuje skutków prawnych, czyli prezesem jest wspomniany prof. Paweł Piątkiewicz.

Reklama

W trakcie całego zamieszania prawie wszyscy członkowie prezydium wybrani 4 września 2019 roku – mając nadzieję na przywrócenie sprawnego działania rady – złożyło rezygnację z pełnienia tej zaszczytnej misji. Z tego powodu obecne prezydium NRŁ składa się z dwóch osób. Przywróconego profesora i doktora Sławomira Strzelczyka, który uznał, że podejmie decyzję dopiero po ogłoszeniu wyroku.

Wielka szkoda, że Wojewódzki Sąd Administracyjny nie rozpoznał istoty sporu. Po dwóch latach dyskusji – dalej nie wiemy, czy Statut PZŁ daje prawo Naczelnej Radzie Łowieckiej odwołać swoje prezydium, które nie jest organem związku. W uzasadnieniu możemy poczytać tylko o popełnionych błędach formalnych!

Reklama
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Wilki w parlamencie

Czwarty raz problem wilków była tematem, nad którym debatowała sejmowa komisja środowiska. Obrońcy wilków byli doskonale przygotowani, a myśliwi zostali popisowo „rozstrzelani”.

36 000 wypadków drogowych

W 2024 roku sarny i dziki były przyczyną ponad 36 000 wypadków drogowych, w których zginęło 8 osób, a 549 zostało rannych.

Trzy misie do zabicia

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wykonuje ruchy pozorne. Zezwolenie na zabicie konfliktowych osobników zostało obwarowane formalnościami, które uniemożliwiają eliminację niedźwiedzi.

Macron redukuje wilki

Prezydent Francji nie ma żadnych wątpliwości. „Należy uniemożliwić wilkom kolonizację obszarów, na których są pasterze.”

Niedźwiedź zabił włoskiego motocykl...

Omar Farang Zin 48-letni obywatel Włoch został zabity przez niedźwiedzia w Rumunii. Chciał zrobić sobie zdjęcie…

Myśliwy u lekarza

Prezydent Czech podpisał poprawkę do ustawy o broni palnej. Teraz lekarze będą musieli sprawdzać, czy ich pacjenci mają pozwolenie na broń....