środa, 23 października, 2024
Strona głównaPolowanieJelenie na krawędzi wyginięcia

Autor

Jelenie na krawędzi wyginięcia

Sytuacja jest już dramatyczna. Naukowcy zajmujący się genetyką mówią o początku procesu wymierania jeleni u naszych zachodnich sąsiadów!

W Badenii-Wirtembergii – gdzie jeleń jest wpisany historię tego regionu – może bytować tylko na czterech procentach powierzchni, na pozostałym obszarze ma być tępiony. Okazuje się, że w żadnym innym niemieckim landzie jelenie nie mają tak mało miejsca do życia…

Chów wsobny

Wyniki projektu „Jeleń w Badenii-Wirtembergii” potwierdziły, że izolacja gatunku ma negatywny wpływ na różnorodność genetyczną. W nielicznych populacjach potwierdzono chów wsobny, który jest wynikiem braku wymiany genetycznej między populacjami.

„Reakcja ministra jest przerażająca. Pokazuje to, jak mało wiedzy mają ci, w których rękach leży przyszłość jeleni w Badenii-Wirtembergii”, krytykuje stanowisko resortu rolnictwa dr. Andreas Kinser, szef działu ochrony przyrody Niemieckiej Fundacji Dzikiej Przyrody.

Biolodzy krytykują pomysł przesiedlania pojedynczych osobników do zubożałych genetycznie populacji, ponieważ pozorne działania nie rozwiążą narastającego problemu. Dlatego wnioskują o natychmiastową likwidację „okręgów jeleni”, które istnieją w Badenii-Wirtembergii od 1958 roku.

Gorąca dyskusja

Minister Badenii-Wirtembergii uzasadnia jednak ich istnienie bezpieczeństwem żywnościowym – czyli skuteczną formą zapobiegania szkodom w uprawach rolnych – oraz planowaną przebudową drzewostanów.

W ostatnich latach u naszych zachodnich i południowych sąsiadów toczy się gorąca dyskusja na temat drastycznej redukcji jeleni i saren. Pod przykrywką walki o klimat leśnicy chcą wyeliminować jeleniowate z niemieckich i czeskich lasów. Organizacje łowieckie kategorycznie się sprzeciwiają ciągłemu podnoszeniu planów odstrzału i wydłużania okresów polowań.

Zbierane są podpisy pod petycjami, a w kontekście przedstawionych wyników po raz kolejny wzywa się myśliwych do oszczędzenia wszystkich samców jeleni szlachetnych, które mają co najmniej jeden rok poza istniejącymi obszarami występowania jeleni szlachetnych, tak aby przepływ genów między populacjami był ponownie możliwy…

Oszczędzać młodzież

Dzisiaj trudno uwierzyć, że 40 lat temu w większości naszych łowisk jelenie nie występowały. To było właśnie pokłosie „niemieckiej polityki” użytkowania lasu, w której wszystkie jeleniowate traktowano, jako największe „szkodniki” lasu.

Niestety pomysły drastycznej redukcji nieustannie powracają. Firmują je poważni naukowcy, którzy na konferencjach przekonują, że 70 procent odstrzału jeleni i saren powinien być realizowany w tzw. pierwszej klasie wieku…

Moratorium na odstrzał łosi obowiązuje w naszym kraju od 2001 roku Fot. Shutterstock

Nie jest tajemnicą, że to właśnie młode osobniki migrują i odpowiadają za wymianę genetyczną. Jeśli zostaniemy zmuszeni do zwiększenia odstrzału i będziemy silnie eksploatować młodzież to już niedługo możemy mieć dokładnie takie same problemy jak nasi sąsiedzi…

Warto pamiętać, że nakazami zwiększenia odstrzału leśnicy wytępili łosie w latach 90 ubiegłego wieku. Musimy przekonać polityków, że las nie może być dzisiaj traktowany jak fabryka desek!

W tym „projekcie edukacyjnym” powinien brać aktywny udział Polski Związek Łowiecki, ale partyjni nominaci zasiadający we władzach związku wolą nie wchodzić w konflikt z Lasami Państwowymi. W teorii Naczelna Rada Łowiecka powinna być bardziej odważna. Niestety większość obecnych jej członków chce strzelać szpicaki…

Lasy Państwowe beż żadnego sprzeciwy zarządów okręgowych PZŁ drastycznie zmniejszyły docelową liczebność jeleniowatych… Fot Shutterstock
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Gigantyczna manipulacja

Podsekretarz Dorożała zamiast „reformowania” łowiectwa powinien kupić różową farbę i przemalować Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Uczciwe polowanie

Używanie przez myśliwych dronów z kamerami termowizyjnymi zostaje uznane za złamanie zasady „uczciwego polowania”.

Łowiecka twierdza

Spoglądając na otaczającą nas rzeczywistość musimy postawić pytanie, czy kilkuset myśliwych jest w stanie uratować łowiectwo?