piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościAkceptacja łowiectwa

Autor

Akceptacja łowiectwa

Obrona łowiectwa powinna być naszym priorytetem, aby prowadzić skuteczne kampanie musimy przeprowadzać badania opinii społecznej!

W Danii poluje 170 tysięcy myśliwych (28 na 1000 mieszkańców). Łowiectwo w całej Skandynawii ma bardzo wysoką akceptację społeczną. Duńskie Stowarzyszenie Łowców corocznie przeprowadza badania na reprezentatywnej grupie, aby śledzić zmiany w poglądach ludności na łowiectwo i myśliwych.

Reklama

Z badania przeprowadzonego w tym roku wynika, że 90,3 procent Duńczyków akceptuje polowania, 5,1 procent odpowiada, że nie godzą się na polowanie, reszta jest niezdecydowana. Duński Związek Łowiecki jest bardzo zadowolony z tych wyników.

Mimo powszechnej akceptacji są miejsca, które budzą ich niepokój. Analiza poszczególnych pytań pokazała, że 14 procent społeczeństwa akceptuje polowania w coraz mniejszym stopniu. Liczby pokazują, że Duńczycy bardziej negatywnie są nastawieni do myśliwych niż do samych polowań. Najbardziej pozytywnie oceniają łowiectwo mężczyźni, mieszkający poza stolicą i większymi miastami.

Reklama

Duńscy myśliwi nieustannie szukają podpowiedzi, jakie elementy ich działań są najlepiej oceniane przez społeczeństwo. „Musimy wzmacniać w przyszłości dobre opinie, ponieważ nawet jeśli mamy duże poparcie zauważamy negatywny trend, którego nie możemy lekceważyć.”

Od kilku lat Duński Związek Łowiecki przykłada wielką wagę do edukacji przyrodniczej dzieci i młodzieży. „To duży wysiłek, ale nie mamy wątpliwości, że komunikacja z dziećmi i młodzieżą – przez, które docieramy także do ich rodziców – jest ważna dla zagwarantowania akceptacji dla łowiectwa i myśliwych w przyszłości”

Reklama

W badaniu zadano ważne pytanie, czy myśliwi dobrze dbają o przyrodę? 10 procent Duńczyków uważa, że łowiectwo nie chroni przyrody, ale 54 procent odpowiedziało, że działania myśliwych mają pozytywny wpływ. 23 procent ma mieszane odczucia, a 12 procent nie ma zdania. Od 2019 roku akceptacja spadła o 10 procent, co pokazuje jak wiele pracy czeka Duńskich myśliwych.

Badanie przeprowadzane w różnych krajach Europy dowodzą, że dzisiaj nie wystarczy chronić przyrody oraz w sposób zrównoważony użytkować odnawialne zasoby przyrodnicze, ponieważ organizacje antyłowieckie do perfekcji opanowały wywoływanie negatywnych emocji w stosunku do myśliwych. Nasze merytoryczne argumenty giną w potoku hejtu i mowy nienawiści.

Łowieckie kampanie edukacyjne muszą być przemyślane i mieć jak największą skuteczność! Tworzenie ich na podstawie przypuszczeń to ślepa uliczka. Wiedzę na temat postrzegania myśliwych i łowiectwa musimy czerpać z corocznych profesjonalnych badań na reprezentatywnych grupach.

Ostatnie badanie opinii społecznej w naszym kraju przeprowadzono w 2015 roku. Połowa społeczeństwa akceptowała łowiectwo!

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Dziki w szkole i przedszkolu

Nasze ministerstwo środowiska neguje redukcję dzików, a Szwajcaria chroniąc kraj przez wirusem ASF będzie serwować dziczyznę w szkołach i przedszkolach.

Ptasia debata

Uwaga myśliwi czas się zmobilizować! To jest też zadanie dla Zarządu Głównego PZŁ- trzeba spowodować by na ptasiej debacie pojawili się i nasi reprezentanci.

Subiektywny przegląd poczty mailowe...

Często moje koleżanki i koledzy zastanawiają się, dlaczego media głównego nurtu atakują myśliwych. Odpowiedź jest prosta! Nasi przeciwnicy mają „maszynę” do zarabiania pieniędzy!

Czeska komedia – sikanie na n...

Z policyjnej akcji redukowania dzików nasi sąsiedzi zrobili prawdziwą komedię. Zdjęcie myśliwych oddających mocz w Górach Izerskich stało się powodem postawienia im zarzutów karnych.

Premier z myśliwymi

W obecnej koalicji rządzącej - interesów myśliwych oraz leśników broni tylko jedno ugrupowanie polityczne.

Szkodliwe dokarmianie

Wielu myśliwych uważa, że dokarmianie jest naszym „obowiązkiem”. Jednak taka interwencja powoduje więcej szkody niż pożytku.