środa, 23 października, 2024
Strona głównaNaturaNiedźwiedzie zabijają wilki

Autor

Niedźwiedzie zabijają wilki

Grupa naukowców zajmujących dużymi drapieżnikami w środkowo-zachodniej części Białorusi od 2004 roku publikuje bardzo ciekawe wyniki badań. Potwierdzili między innymi, że rysie likwidują wilcze mioty. Podejrzewali, że również niedźwiedzie mogą w ten sposób redukować przyrost wilków.

Badając zachowanie i ekologię. Tropią, prowadzą badania genetyczne i zakładają fotopułapki. Film, który właśnie udostępnili pierwszy raz dokumentuje atak niedźwiedzia brunatnego na miot wilków. Już w maju 2019 w Lesie Nalibockim zarejestrowali zabicie wilczych szczeniąt przez niedźwiedzia brunatnego. Jednak bezpośredni atak na norę wilka nie został udokumentowany na zdjęciach, a tym bardziej na filmie.

W tym roku odkryli nową norę wilków, w której było sześć szczeniąt w wieku około 10-12 dni. Kilka dni po tym odkryciu ustawili fotopułapkę w odległości około 10 metrów od wejścia do nory. Kiedy przyjechali tam za dwa tygodnie nora była rozkopana. Tym razem film uchwycił sprawcę!

To niedźwiedź odkrył wilczą norę i ją zniszczył. Zajęło mu to tylko pół godziny. Dorosłe wilki bezradnie obserwowały z boku poczynania większego drapieżnika. Bały się do niego podejść i zaatakować. Zaraz po tym, jak znikł, podeszły ale teren dokładnie przeszukały dopiero nocy. Szukały swoich szczeniąt, ale wszystkie zostały zjedzone przez niedźwiedzia.

Naukowcy udokumentowali również, że rysie i wilki podobnie postępują z lisami i jenotami. Prawdopodobnie w ten sposób redukują inne drapieżniki, ale również chronią swoje szczeniaki i kocięta. Najczęściej dochodzi do takich aktów agresji od połowy kwietnia do końca lipca.

Film dokumentuje atak niedźwiedzia brunatnego na miot wilków
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.

Zaatakował i zabił

W sobotę 5 października na Słowacji niedźwiedź zaatakował i zabił grzybiarza. To kolejny śmiertelny przypadek na Słowacji. Tym razem ofi...

Bajki o wilkach

Wbrew opiniom organizacji pseudoekologicznych liczba ataków wilków na zwierzęta gospodarskie wzrasta po wprowadzeniu zakazu odstrzału.

Unia zatwierdza plan ograniczenia w...

„Zielone” organizacje poniosły pełne fiasko. Państwa członkowskie Unii Europejskiej dały zielone światło dla planu obniżenia statusu ochronnego wilka. To pierwszy ważny krok!