PRZYPINKI DLA LUDZI NATURY

Fundusze pozyskane ze sprzedaży wspierają nasze projekty związane z ochroną przyrody i ratowaniem zagrożonych gatunków!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Share on print

Niedźwiedzie zabijają wilki

Fotopułapka umieszczona przy wilczej norze po raz pierwszy w historii udokumentowała rozkopanie i zjedzenie całego miotu.

Grupa naukowców zajmujących dużymi drapieżnikami w środkowo-zachodniej części Białorusi od 2004 roku publikuje bardzo ciekawe wyniki badań. Potwierdzili między innymi, że rysie likwidują wilcze mioty. Podejrzewali, że również niedźwiedzie mogą w ten sposób redukować przyrost wilków.

Badając zachowanie i ekologię. Tropią, prowadzą badania genetyczne i zakładają fotopułapki. Film, który właśnie udostępnili pierwszy raz dokumentuje atak niedźwiedzia brunatnego na miot wilków. Już w maju 2019 w Lesie Nalibockim zarejestrowali zabicie wilczych szczeniąt przez niedźwiedzia brunatnego. Jednak bezpośredni atak na norę wilka nie został udokumentowany na zdjęciach, a tym bardziej na filmie.

W tym roku odkryli nową norę wilków, w której było sześć szczeniąt w wieku około 10-12 dni. Kilka dni po tym odkryciu ustawili fotopułapkę w odległości około 10 metrów od wejścia do nory. Kiedy przyjechali tam za dwa tygodnie nora była rozkopana. Tym razem film uchwycił sprawcę!

To niedźwiedź odkrył wilczą norę i ją zniszczył. Zajęło mu to tylko pół godziny. Dorosłe wilki bezradnie obserwowały z boku poczynania większego drapieżnika. Bały się do niego podejść i zaatakować. Zaraz po tym, jak znikł, podeszły ale teren dokładnie przeszukały dopiero nocy. Szukały swoich szczeniąt, ale wszystkie zostały zjedzone przez niedźwiedzia.

Naukowcy udokumentowali również, że rysie i wilki podobnie postępują z lisami i jenotami. Prawdopodobnie w ten sposób redukują inne drapieżniki, ale również chronią swoje szczeniaki i kocięta. Najczęściej dochodzi do takich aktów agresji od połowy kwietnia do końca lipca.

Film dokumentuje atak niedźwiedzia brunatnego na miot wilków

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

Galeria zdjęć

Więcej artykułów