WildMen

Niedźwiedzie zabijają wilki

Fotopułapka umieszczona przy wilczej norze po raz pierwszy w historii udokumentowała rozkopanie i zjedzenie całego miotu.
Reklama

Grupa naukowców zajmujących dużymi drapieżnikami w środkowo-zachodniej części Białorusi od 2004 roku publikuje bardzo ciekawe wyniki badań. Potwierdzili między innymi, że rysie likwidują wilcze mioty. Podejrzewali, że również niedźwiedzie mogą w ten sposób redukować przyrost wilków.

Reklama

Badając zachowanie i ekologię. Tropią, prowadzą badania genetyczne i zakładają fotopułapki. Film, który właśnie udostępnili pierwszy raz dokumentuje atak niedźwiedzia brunatnego na miot wilków. Już w maju 2019 w Lesie Nalibockim zarejestrowali zabicie wilczych szczeniąt przez niedźwiedzia brunatnego. Jednak bezpośredni atak na norę wilka nie został udokumentowany na zdjęciach, a tym bardziej na filmie.

W tym roku odkryli nową norę wilków, w której było sześć szczeniąt w wieku około 10-12 dni. Kilka dni po tym odkryciu ustawili fotopułapkę w odległości około 10 metrów od wejścia do nory. Kiedy przyjechali tam za dwa tygodnie nora była rozkopana. Tym razem film uchwycił sprawcę!

Reklama

To niedźwiedź odkrył wilczą norę i ją zniszczył. Zajęło mu to tylko pół godziny. Dorosłe wilki bezradnie obserwowały z boku poczynania większego drapieżnika. Bały się do niego podejść i zaatakować. Zaraz po tym, jak znikł, podeszły ale teren dokładnie przeszukały dopiero nocy. Szukały swoich szczeniąt, ale wszystkie zostały zjedzone przez niedźwiedzia.

Naukowcy udokumentowali również, że rysie i wilki podobnie postępują z lisami i jenotami. Prawdopodobnie w ten sposób redukują inne drapieżniki, ale również chronią swoje szczeniaki i kocięta. Najczęściej dochodzi do takich aktów agresji od połowy kwietnia do końca lipca.

Reklama
https://www.youtube.com/watch?v=mTxIlkLdiYI
Film dokumentuje atak niedźwiedzia brunatnego na miot wilków
Reklama

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

Galeria zdjęć

Więcej artykułów