środa, 23 października, 2024
Strona głównaKynologiaMemoriał im. Haliny Kuczyńskiej

Autor

Memoriał im. Haliny Kuczyńskiej

Pod Warszawą po raz pierwszy został zorganizowany jesienny Field Trials im. Haliny Kuczyńskiej – wielkiej postaci naszej kynologii.

Komisarze Suwerennej Polski, którzy obecnie zarządzają PZŁ zerwali współpracę ze Związkiem Kynologicznym w Polsce i odwołali wszystkie imprezy kynologiczne dla rodowodowych psów myśliwskich zrzeszonych w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI). Myśliwi po kilku miesiącach zdołali jednak przezwyciężyć wszelkie problemy proceduralne i wznowili ocenę psów.

Pomimo negatywnych opinii pisanych przez „naszego” łowczego w kilku miejscach udało się przeprowadzić konkursy pracy na podstawie nowych regulaminów związku kynologicznego. Między innymi przez niedawno otworzony oddział ZKwP w podwarszawskim Grodzisku Mazowieckim, którego przewodniczącym został Sławomir Kurowski – myśliwy i hodowca wyżłów. Z wielkim zaangażowaniem kilkunastu pasjonatów kynologii myśliwskiej rozpoczęło przygotowania do pierwszego memoriału im Haliny Kuczyńskiej, która zmarła w tym roku.

Halina Kuczyńska 1928-2023

Wszyscy, którzy mieli zaszczyt poznać Halinę Kuczyńską wypowiadają się o tej postaci z wielkim szacunkiem. Jej przyjaciele postanowili organizować memoriał dla psów myśliwskich i uhonorować tą niezwykłą postać naszej kynologii.

„Halinka, jako jedna z nielicznych potrafiła się dzielić swoim doświadczeniem i wielką wiedzą kynologiczną. W pełnym tego słowa znaczeniu wychowała wielu sędziów pracy i eksterieru oraz myśliwych i kynologów. Była dla nas wielkim autorytetem. Skromna, życzliwa, cierpliwa. Miała wielką kulturę osobistą i z szacunkiem odnosiła się do każdego człowieka. Wszystkich nas „zarażała” kynologią. Bardzo się cieszę, że pamięć o niej będzie trwać w naszym środowisku dzięki memoriałowi.” – powiedziała jej przyjaciółka Joanna Bykowska (międzynarodowy sędzia pracy i eksterieru) po ceremonii rozdania nagród i dyplomów na pierwszym memoriale imienia Haliny Kuczyńskiej.

Zespół sędziów oraz organizatorów Field Trials dla wyżłów kontynentalnych i brytyjskich im. Haliny Kuczyńskiej

Na konkurs zostało zgłoszonych 22 wyżłów. Celem Field Trial’u jest ocena pracy w polu psów myśliwskich grupy VII FCI. Psy mają pracować w stylu właściwym dla danej rasy oraz prawidłowo przeszukać pole i wystawić ptactwo łowne. Podczas oceny liczą się przede wszystkim pasja, wiatr, współpraca z przewodnikiem i wyszkolenie…

Moim zdaniem wiele osób nie rozumie istoty prób i konkursów organizowanych przez ZKwP. Ich nadrzędnym celem jest wytypowanie najlepszych reproduktorów. Błędne postrzeganie tych imprez – jako sportowej rywalizacji – bierze się z faktu, że uczestniczą w nich nie tylko hodowcy, ale również zwykli myśliwi i pasjonaci danej rasy, którzy chcą sprawdzić umiejętności swoich psów oraz poznać środowisko kynologów.

Dyplom I stopnia – ocena doskonała – przyznano Epagneul Breton SHOOTER Solomia Roberta Pakuły

Pierwszy Mazowiecki Field Trials dla wyżłów kontynentalnych i brytyjskich im. Haliny Kuczyńskiej, był do tego wspaniałą okazją. Perfekcyjnie przygotowany konkurs przez oddział w Grodzisku Mazowieckim pozwolił spędzić miłośnikom wyżłów wspaniały dzień, a niektórym zdobyć cenne dyplomy.

Nagrodę główną dla najlepszego przewodnika otrzymał Karol Niziołek właściciel Diuka spod Wiecznego Drzewa

Organizatorzy dziękują sponsorom szczególnie Grzegorzowi Poklewskiemu – Koziełł właścicielowi sklepu myśliwskiego Hubertus pro Hanting oraz firmie Pologar – fundatorowi głównej nagrody, którą była obroża elektroniczna. Wielkie słowa uznania należą się również panu Piotrowi Decowi właścicielowi Osady Wodnej – Grzegorzewice, w która ugościła w swoich progach uczestników konkursu.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Rozliczanie komisarzy

Łowczy okręgowy z Bielska Białej Grzegorz Siwiec robi z siebie ofiarę. Główny Rzecznik Dyscyplinarny postawił mu zarzut o łamanie prawa łowieckiego.

Toksyczne produkty

Psy są mięsożercami. Mogą jeść również warzywa i owoce, ale nie możemy im dawać wszystkiego. Pożywienie ludzi jest bardzo różnorodne, al...

Nadzwyczajny smak sukcesu

Brak farby na tropie nie jest dowodem pudła. Jedną z wyjątkowych umiejętności wyszkolonego posokowca - czego mogą mu pozazdrościć inne tropowce - jest zdolność weryfikacji strzału. Mając ...

Fox w regresie

Słynna brytyjska rasa foksterier szorstkowłosy - kiedyś dobrze znany myśliwym ze swojej łowieckiej pasji - przeżywa obecnie poważny regres....

Kleszcze atakują zimą

Liczba przypadków babeszjozy - zwanej także malarią psów - stale rośnie. Ta choroba zakaźna przenoszona jest przez kleszcza, który aktywnie szuka żywiciela również zimą.

Unia za kopiowaniem

Unia Europejska potwierdziła, że kopiowanie ogonów u psów myśliwskich jest skutecznym sposobem zapobiegania urazów.