środa, 11 grudnia, 2024
Strona głównaKynologiaToksyczne produkty

Autor

Toksyczne produkty

Psy są mięsożercami. Mogą jeść również warzywa i owoce, ale nie możemy im dawać wszystkiego.

Pożywienie ludzi jest bardzo różnorodne, ale część produktów, które jemy jest wyjątkowo toksyczne dla zwierząt, dlatego nie tylko właściciele psów powinni wiedzieć, co z naszego menu nie powinno trafiać do kufy naszych czworonożnych pupili.

Reklama

Trująca cebula

Na liście trujących pokarmów dla psów znajduje się miedzy innymi czosnek, szalotka, cebula, szczypiorek i por. Wszystkie te produkty mają wiele zalet dla ludzi, ale zawierają tiosiarczan – toksyczną substancję, która niszczy czerwone krwinki i powoduje spadek poziomu tlenu we krwi.

W rezultacie spożycie tych produktów może powodować problemy z trawieniem, trudności z oddychaniem, osłabienie, a nawet prowadzić do anemii. Należy pamiętać, że z wymienionych produktów, cebula jest zdecydowanie najbardziej szkodliwa. Szacuje się, że dawka toksyczna wynosi od 5 do 10 gramów na kilogram masy pasa.

Reklama

Winogrona i rodzynki

Ten ceniony przez wielu owoc jest bardzo toksyczny dla psów. Powód toksyczności nie jest do końca poznany, ale warto wiedzieć, że jedna kiść winogron może być śmiertelna dla psa ważącego około dziesięciu kilogramów.

Spożycie winogron powoduje zatrucie pokarmowe, które w cięższych przypadkach może prowadzić do ostrej niewydolności nerek. Rodzynki – suszone winogrona – są jeszcze bardziej toksyczne. Oczywiście reakcje mogą się różnić w zależności od wagi oraz ilości spożytych owoców przez psa.

Reklama

Surowe ziemniaki

Surowe ziemniaki zawierają solaninę substancję toksyczną dla ludzi i psów. W największym stężeniu znajduje się owocach ziemniaka (małe zielone kulki, które pojawiają się jesienią). Spożycie tej toksyny powoduje poważne zatrucie, wymioty, biegunkę, a nawet drgawki i śpiączkę.

Symptomy pojawiają się zwykle po 4–14 godzinach od spożycia, dlatego zdecydowanie zaleca się nadzorowanie psa oraz wprowadzenie systemu zapobiegającego kradzieży i jedzeniu ziemniaków z ogrodu. Należy pamiętać, że gotowane ziemniaki absolutnie są nieszkodliwe dla psa!

Zdradliwe orzechy

Orzechy włoskie oraz laskowe mogą być bardzo kuszące dla psa. Wyglądają jak smakołyk, ale w rzeczywistości są bardzo szkodliwe. Spożycie 70 gramów orzechów w przypadku 10-kilogramowego psa może prowadzić do wymiotów, zaburzeń neurologicznych, takich jak drżenie oraz zaburzenia w poruszaniu.

Podobnie jak w przypadku winogron, pochodzenie toksyczności nie jest rozpoznane. Prawdopodobnie problemem jest twarda łupina, w której mogą znajdować się różne szkodliwe substancje dla zdrowia naszych psów. Jeśli mamy w ogrodzie orzechy, pamiętajmy o ich systematycznym zbieraniu!

Czekolada i kakao

Czekolada dla psów jest niezwykle niebezpieczna. Zawiera teobrominę, którą psy metabolizują bardzo powoli. Jej spożycie może wywołać wymioty, biegunkę, nadpobudliwość, drżenie mięśni, drgawki, a w najpoważniejszych przypadkach śmierć.

Należy pamiętać, że produkty na bazie sproszkowanego lub czystego kakao są jeszcze bardziej niebezpieczne dla naszych czworonożnych towarzyszy. Krótko mówiąc czekolada nie jest dla psów!

Dietetyczne ciasteczka

W każdym sklepie znajdziemy „słodycze” bez cukru, który został zastąpiony cukrem brzozowym. Jest w nim ksylitol, czyli jedna z najbardziej niebezpiecznych trucizn dla psów.

Wywołuje uwalnianie się insuliny w bardzo dużych ilościach, co powoduje spadek poziomu cukru we krwi oraz nieodwracalne uszkodzenie wątroby. Nawet jedno ciastko może zabić psa!

Zdrowie najważniejsze

Mięsożerne psy powinny mieć zbilansowaną dietę, w której powinny znaleźć się owoce i warzywa zapewniające witaminy. Spokojnie można a nawet należy podawać: marchew, pietruszkę, dynię i owoce leśne (żurawinę, borówki, maliny).

Ale jeśli Wasz pies połknie szkodliwą substancję, należy się natychmiast skonsultować z weterynarzem. Czujność jest niezbędna, aby mu zapewnić zdrowie i dobre samopoczucie.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Presja wilków na niedźwiedzie

Wszyscy pamiętamy interwencję Kazimierza Nóżki, który „przerwał” atak wilków na młode niedźwiadki. To nagranie doskonale ilustruje tezę, że...

Unia Europejska będzie redukować wi...

W Strasburgu odbyło się 44 posiedzenie stałego komitetu Konwencji Berneńskiej. Na wniosek Unii Europejskiej obniżono status ochrony wilków. To kolejny krok, aby w przyszłości aktywnie zarządzać tym gatunkiem.

Kontrola polowań

We Francji corocznie w czasie polowań zbiorowych dochodzi do ponad 100 wypadków, dlatego „straż łowiecka” od czterech lat prowadzi tam akcję kontroli myśliwych.

Zamach na Lasy Państwowe

Aleksander Jakubowski dyrektor departamentu leśnictwa i łowiectwa z resortu środowiska z pełną premedytacją za pośrednictwem swojego kolegi wrzuca „granat” do Lasów Państwowych.

Dziki – śmiertelne zagrożenie...

Naukowcy z Hiszpanii potwierdzili, że dziki przenoszą wirusowe zapalenie wątroby typu E na mieszkańców Barcelony.

Polowanie dla bogaczy

Czy NRŁ pod przewodnictwem Marcina Możdżonka zmienia model łowiectwa? Członkowie rady podnoszą składkę nie oglądając się na emerytów, ale również młodzież, którą mieliśmy przyciągać do polowania...