piątek, 11 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościBolesny problem - kopiowanie ogonów

Autor

Bolesny problem – kopiowanie ogonów

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności uznał obcinanie ogonów, jako skuteczny sposób zapobiegania obrażeń u psów myśliwskich.

Psy myśliwskie są najstarszą grupą użytkowych zwierząt towarzyszących człowiekowi. Związane są z nami od dawna, a korzyści z tego związku płynące trudno przecenić. Ten związek skutkować powinien szczególną troską, nie tylko o to, aby rodziły się zdrowe kolejne psie pokolenia, ale również zachowały swoje walory użytkowe.

Reklama

Pies myśliwski to przede wszystkim pies użytkowy, którego wartość oceniana jest na polowaniu. W środowisku leśnym, w pracy wodnej i polu wyżeł, czy spaniel z pasją pracujący, jeśli ma długi ogon, to niestety go uszkadza. Tak jest i będzie, bez względu na to, jak bardzo nie chcemy tego widzieć.

Od 1 stycznia 2012 roku obowiązuje kategoryczny zakaz obcinania ogonów i uszu (z wyjątkiem sytuacji ratowania życia psa). Teraz otwiera się droga do zmiany prawa…

Reklama

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował raport, którego celem jest wsparcie ewentualnych zmian legislacyjnych dotyczących ochrony psów myśliwskich. Agencja zaleca, aby co do zasady nie było to dozwolone, ale właśnie z jednym wyjątkiem – psów myśliwskich.

W opinii ekspertów EFSA obcinanie ogonów można uznać za skuteczny środek zapobiegania urazom ogonów u psów myśliwskich pracujących, ponieważ psy nie odniosą żadnych obrażeń, jeśli „odetnie się im ogony”.

Reklama

W krajach gdzie hodowcy mogą je legalnie przycinać u psów myśliwskich uznano, że stanowią „kategorię specjalną”. Są jednocześnie uważane za zwierzęta towarzyszące oraz pomocnicze i właśnie ta dwoistość pozwala na dokonanie takiego zabiegu.

To hodowcy powinni mieć możliwość wyboru, czy uważają za stosowne skopiowanie ogonów u szczeniąt, czy chcą pozostawić je w stanie naturalnym. Decyzja zależy często od wielu czynników – kto jest nabywcą szczenięcia, czy i w jakim łowisku będzie polował.

W wielu krajach między innymi w: Chorwacji, Czechach, Francji, Łotwie, Niemczech, Serbii, Słowacji, we Włoszech, a także kilku rejonach Hiszpanii dopuszcza się psy z obciętymi ogonami i traktuje na równi z tymi, którym je pozostawiono na wystawach i konkursach. Czas do nich dołączyć!

LINK Raportu EFSA (5.2.3.3). 

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Wilki w parlamencie

Czwarty raz problem wilków była tematem, nad którym debatowała sejmowa komisja środowiska. Obrońcy wilków byli doskonale przygotowani, a myśliwi zostali popisowo „rozstrzelani”.

36 000 wypadków drogowych

W 2024 roku sarny i dziki były przyczyną ponad 36 000 wypadków drogowych, w których zginęło 8 osób, a 549 zostało rannych.

Trzy misie do zabicia

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wykonuje ruchy pozorne. Zezwolenie na zabicie konfliktowych osobników zostało obwarowane formalnościami, które uniemożliwiają eliminację niedźwiedzi.

Macron redukuje wilki

Prezydent Francji nie ma żadnych wątpliwości. „Należy uniemożliwić wilkom kolonizację obszarów, na których są pasterze.”

Niedźwiedź zabił włoskiego motocykl...

Omar Farang Zin 48-letni obywatel Włoch został zabity przez niedźwiedzia w Rumunii. Chciał zrobić sobie zdjęcie…

Myśliwy u lekarza

Prezydent Czech podpisał poprawkę do ustawy o broni palnej. Teraz lekarze będą musieli sprawdzać, czy ich pacjenci mają pozwolenie na broń....