niedziela, 13 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościPryszczyca u Niemców - alert dla myśliwych

Autor

Pryszczyca u Niemców – alert dla myśliwych

W Niemczech potwierdzono przypadek pryszczycy. Wirus pojawił się w powiecie Märkisch-Oderland, położonym pomiędzy Berlinem, a granicą Polski.

Rzecznik Federalnego Ministerstwa Rolnictwa powiedział na konferencji prasowej, że nie wiadomo skąd wirus dostał się do gospodarstwa. Pryszczyca jest wysoce zakaźną chorobą zwierząt parzystokopytnych, w tym bydła, świń, owiec i kóz oraz dzikich zwierząt.

Ognisko pryszczycy

Dla człowieka wirus nie jest groźny, ale tak jak w przypadku afrykańskiego pomoru świń możemy być nosicielem. Choroba przenosi się poprzez bezpośredni kontakt zwierząt, ale istnieje również duże ryzyko zakażenia pośredniego przez przedmioty, pojazdy oraz ludzi.

W mieście Hönow – niedaleko Berlina – trzy zwierzęta z domowej hodowli zdechły, a kolejnych 11 zostało uśpionych. Służby weterynaryjne szukają źródła choroby. W pobliżu utworzono trzykilometrową strefę ochronną i dziesięciokilometrową strefę monitoringu.

Reklama

Rezerwuar wirusa

Choroba cały czas występuje w Turcji, na Bliskim Wschodzie, w krajach Azji i Ameryki Południowej. Nielegalnie importowane produkty zwierzęce z tych krajów stanowią stałe zagrożenie dla europejskiego rolnictwa i naszej przyrody.

Największa epidemia miała miejsce w 2001 roku w Wielkiej Brytanii. Konieczny był ubój około 6,5 miliona zwierząt. Ogniska choroby pojawiły się wówczas także w innych krajach Europy, m.in. w Holandii i Francji.

Reklama

Alert dla myśliwych

Pryszczyca objawia się u zwierząt wysoką gorączką, utratą apetytu i apatią. Typowe pęcherze (owrzodzenia) tworzą się na ustach, języku, kopytach i sutkach. Szczególnie u świń można zaobserwować pęcherze na racicach, co wywołuje objawy kulawizny.

W porozumieniu z właściwym państwowym lekarzem weterynarii Krajowe Stowarzyszenie Łowieckie Brandenburgii wezwało wszystkich myśliwych do zachowania czujności. W przypadku zastrzelenia lub znalezienia dzikich zwierząt wykazujących opisane objawy mają natychmiast zgłosić to właściwemu lekarzowi weterynarii.

W Polsce ostatni przypadek pryszczycy stwierdzono 1971 roku.

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Wilki w parlamencie

Czwarty raz problem wilków była tematem, nad którym debatowała sejmowa komisja środowiska. Obrońcy wilków byli doskonale przygotowani, a myśliwi zostali popisowo „rozstrzelani”.

36 000 wypadków drogowych

W 2024 roku sarny i dziki były przyczyną ponad 36 000 wypadków drogowych, w których zginęło 8 osób, a 549 zostało rannych.

Trzy misie do zabicia

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wykonuje ruchy pozorne. Zezwolenie na zabicie konfliktowych osobników zostało obwarowane formalnościami, które uniemożliwiają eliminację niedźwiedzi.

Macron redukuje wilki

Prezydent Francji nie ma żadnych wątpliwości. „Należy uniemożliwić wilkom kolonizację obszarów, na których są pasterze.”

Niedźwiedź zabił włoskiego motocykl...

Omar Farang Zin 48-letni obywatel Włoch został zabity przez niedźwiedzia w Rumunii. Chciał zrobić sobie zdjęcie…

Zarządzanie dzikiem

Właściwie zdefiniował problem i prawidłowo wyznaczył kierunek zwalczania ASF śp. Bartłomiej Popczyk, którego dorobek naukowy próbuje podważać Sabina Pieróżek-Nowak.