środa, 2 lipca, 2025
Strona głównaDzikie życieKobiety zawsze polowały

Autor

Kobiety zawsze polowały

W 2018 roku archeolodzy przeanalizowali sto grobów w peruwiańskich Andach. Ustalili, że jedna trzecia pochowanych była myśliwymi. Wynik badania był wstrząsający!

Reklama

Ponieważ obalił dominującą od wielu dziesięcioleci tezę, że w pierwszych społecznościach ludzkich mężczyźni zajmowali się polowaniem, a kobiety tylko zbierały zioła i wychowywały dzieci.

Jak się okazuje udział prehistorycznych kobiet w polowaniu nie był niczym niezwykłym. Ciała zmarłych myśliwych otoczone były narzędziami, których używali do polowania. W tamtych czasach były to włócznie, kamienne ostrza i noże, którymi garbowano skóry.

Reklama

Ten fakt nie był zaskoczeniem dla badaczy. Z niedowierzaniem patrzyli jednak na wyniki analizy kości, ponieważ jednym z myśliwych była kobieta!

To odkrycie było powodem ponownego zbadania 429 szkieletów w 107 różnych miejscach na terenie Ameryki Północnej i Południowej, W 27 przypadkach zmarli byli pochowani z narzędziami łowieckimi, a wśród było 11 kobiet i 15 mężczyzn, co stanowi wystarczającą próbę, aby uzasadnić wniosek, że udział kobiet w polowaniach na duże zwierzęta nie był czymś niezwykłym.

Reklama

Wnioski z tego odkrycia potwierdzają teorię wielu innych badaczy, którzy twierdzili, że w plemionach zależnych od polowania wykorzystywana była cała „moc” społeczności, niezależnie od tego, czy byli to mężczyźni, czy kobiety.

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Myśliwska zupa grzybowa

Smaku wielu dań nie da się uzyskać bez grzybów. Steki z rogacza, aż proszą się o towarzystwo prawdziwków, a zupa grzybowa, to prawdziwy rarytas w naszej kuchni myśliwskiej.

Myśliwski dzień dziecka

W całym kraju myśliwi organizują dzień dziecka. To zawsze doskonała zabawa i edukacja wypełniona mnóstwem atrakcji, więc przeciwnicy polowania agresywnie nas atakują.

III Festiwal Kultury Łowieckiej

Formuła połączenia wystaw, konferencji oraz pikniku łowieckiego podoba się myśliwym i mieszkańcom Ostrowi Mazowieckiej.

Kociołek myśliwski

Historia żeliwnego naczynia jest ściśle związana z gotowaniem na otwartym ogniu. Kociołek ewoluował przez wieki i stał się elementem naszej myśliwskiej tradycji.

Łowca ludojadów

Jim Corbett był jednym z najsłynniejszych myśliwych w historii. Polował na lamparty i tygrysy, które atakowały ludzi.

Moda na polowanie

Przeciwnicy polowania za wszelką cenę chcą udowodnić, że łowiectwo to upadającą tradycja. Tymczasem w Niemczech obserwujemy głęboką przemianę i pojawienie się całkowicie nowego pokolenia myśliwych.