PRZYPINKI DLA LUDZI NATURY

Fundusze pozyskane ze sprzedaży wspierają nasze projekty związane z ochroną przyrody i ratowaniem zagrożonych gatunków!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Share on print

Kobiety zawsze polowały

Badania pochowanego łowcy w peruwiańskich Andach podważyło ugruntowaną teorię, że w prehistorii polowaniem zajmowali się wyłącznie mężczyźni!

W 2018 roku archeolodzy przeanalizowali sto grobów w peruwiańskich Andach. Ustalili, że jedna trzecia pochowanych była myśliwymi. Wynik badania był wstrząsający!

Ponieważ obalił dominującą od wielu dziesięcioleci tezę, że w pierwszych społecznościach ludzkich mężczyźni zajmowali się polowaniem, a kobiety tylko zbierały zioła i wychowywały dzieci.

Jak się okazuje udział prehistorycznych kobiet w polowaniu nie był niczym niezwykłym. Ciała zmarłych myśliwych otoczone były narzędziami, których używali do polowania. W tamtych czasach były to włócznie, kamienne ostrza i noże, którymi garbowano skóry.

Ten fakt nie był zaskoczeniem dla badaczy. Z niedowierzaniem patrzyli jednak na wyniki analizy kości, ponieważ jednym z myśliwych była kobieta!

To odkrycie było powodem ponownego zbadania 429 szkieletów w 107 różnych miejscach na terenie Ameryki Północnej i Południowej, W 27 przypadkach zmarli byli pochowani z narzędziami łowieckimi, a wśród było 11 kobiet i 15 mężczyzn, co stanowi wystarczającą próbę, aby uzasadnić wniosek, że udział kobiet w polowaniach na duże zwierzęta nie był czymś niezwykłym.

Wnioski z tego odkrycia potwierdzają teorię wielu innych badaczy, którzy twierdzili, że w plemionach zależnych od polowania wykorzystywana była cała „moc” społeczności, niezależnie od tego, czy byli to mężczyźni, czy kobiety.

JEŚLI ZAMIESZCZANE TREŚCI NA PORTALU WildMen SĄ DLA CIEBIE INTERESUJĄCE, WESPRZYJ NAS I

KUP KALENDARZ NA 2021 ROK!

Galeria zdjęć

Więcej artykułów