sobota, 12 października, 2024
Strona głównaAktualnościUnijne potknięcie

Autor

Unijne potknięcie

Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę na niewłaściwe postępowanie Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), ponieważ nie dostarczono ważnych dokumentów i tym samym nie dotrzymano terminu. To niedociągnięcie miało wpływ na konsultacje w sprawie procesu zakazania używania ołowiu w amunicji.

FACE w imieniu europejskich myśliwych wystąpiła o dostęp do dokumentów przesłanych przez EFSA do Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) w sprawie projektu ograniczenia stosowania ołowiu w amunicji. Unia Europejska narzuca niekiedy absurdalne terminy implementowania nowego prawa państwom członkowskim. Jednak gdy ma przestrzegać własnych zasad nie umie sprostać terminom – a może urzędnicy zrobili to z premedytacją?

Jak donosi FACE niedopełnienie terminu uniemożliwiło myśliwym i strzelcom przedstawienie stanowiska podczas zeszłorocznych konsultacji społecznych. „Przypadki niewłaściwego procedowania – takie jak ten – mogą zaszkodzić reputacji instytucji UE – powiedział Prezes FACE, Torbjörn Larsson. Sytuacji tej można było łatwo uniknąć, stosując należytą procedurę i opierając się na badaniach naukowych.”

10 milionów myśliwych i strzelców sportowych chcą być szanowani. Wszyscy obywatele Unii Europejskiej – także my – , mamy prawo udziału w procesie legislacyjnym – zauważa prezes FACE.

Opóźniony dostęp to tak naprawdę to odmowa dostępu. Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) i Komisja Europejska prowadzą polityczną krucjatę przeciwko stosowaniu ołowiu w amunicji. Zdaniem FACE w ramach przygotowania dokumentacji oceny ryzyka dla zdrowia ludzkiego EFSA dostarczyła ECHA nieprawdziwe dane wyjściowe dotyczące spożycia dziczyzny i stężenia w nim ołowiu. Następnie ECHA wykorzystała te informacje do obliczenia skutków zdrowotnych dla myśliwych i ich rodzin.

W ramach procesu wprowadzania ograniczeń FACE zadało kilka pytań dotyczących liczb używanych przez ECHA, ponieważ różniły się one znacząco od opublikowanych badań naukowych dotyczących stężenia ołowiu w dziczyźnie. W dniu 23 lutego 2021 roku FACE zwróciła się do EFSA o dostęp do dokumentów, które przedłożyła ECHA i tu wystąpiły opóźnienia, które pozbawiły FACE prawa sprostowania tych danych.

Z tego powodu FACE złożyła skargę do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich, który uważa, że: „Uniemożliwiono FACE – która reprezentuje 7 milionów europejskich myśliwych – uczestnictwa w konsultacjach publicznych. Ponieważ jest to poważny błąd proceduralny, FACE żąda ponownego otwarcia konsultacji, w których wszystkie zainteresowane strony będą mogły przedstawić dowody.”

Proces konsultacji musi zostać ponownie otwarty!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Wtorkowy protest myśliwych

Wydarzeniem bardziej medialnym niż rzeczywistym był myśliwski protest myśliwych pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.

Alarm bombowy dla miasta Warszawy

Dzisiaj przetestowano w stolicy system ostrzegania mieszkańców przed nalotem bombowym, a w tym samym czasie podsekretarz Dorożała deprecjonuje część systemu obrony cywilnej!

Zaatakował i zabił

W sobotę 5 października na Słowacji niedźwiedź zaatakował i zabił grzybiarza. To kolejny śmiertelny przypadek na Słowacji. Tym razem ofi...

W „Gospodzie pod Dębem” ekosi nie b...

Myśliwi po raz kolejny udowodnili, że potrafią w jednym szeregu razem z wojskiem i strażakami walczyć z żywiołem, jakim jest powódź. Przeciwników polowań na wałach nikt nie widział.

W obronie koniecznej

Trzej młodzi myśliwi polujący na kaczki zostali otoczeni przez watahę wilków. Musieli się bronić i zabić objętego ochroną drapieżnika.