niedziela, 27 kwietnia, 2025
Strona głównaAktualnościTyrol eliminuje duże drapieżniki

Autor

Tyrol eliminuje duże drapieżniki

Uzasadnienie jest proste. Populacje dużych drapieżników w Europie rosną, a ich obecność znajduje odzwierciedlenie w szkodach wyrządzanych wśród zwierząt gospodarskich. Tym samym zagraża tradycyjnemu wypasowi i rolnictwu alpejskiemu.

Reklama

Problemowe drapieżniki

W 2022 roku 413 zwierząt gospodarskich zostało zabitych, a 57 rannych. W porównaniu z poprzednimi latami liczba ataków wzrosła sześciokrotnie. Ostatnia wiosna pokazała, że w szczególności wilki nie unikają terenów zabudowanych. 24 kwietnia 2022 r. pojedynczy wilk zabił dwie owce i zranił 10 kolejnych zaledwie 50 metrów od przedszkola i szkoły podstawowej.

Dlatego od 1 kwietnia 2023 roku problemowe wilki, niedźwiedzie, rysie oraz szakale złociste mogą zostać zabite na mocy nowych przepisów. Jeśli zostaną spełnione określone warunki…

Reklama

-Odepchnięcie drapieżników jest absolutnie konieczne z punktu widzenia rolników alpejskich – powiedział minister rolnictwa Josef Geisler – dyrektywa unijna ma już 30 lat i wymaga aktualizacji.

Dwie definicje

W prawie łowieckim pojawiły się dwie nowe definicje w stosunku do niedźwiedzi, wilków, rysi i szakali złocistych. Pierwsza to „zwierzęta szkodliwe”, czyli te, które znajdują się na obszarze pastwisk ranią lub zabijają zwierzęta gospodarskie. Druga kategoria to „zwierzęta ryzyka”, do których będą zaliczane osobniki wielokrotnie przebywające w promieniu mniejszym niż 200 metrów od budynków mieszkalnych lub gospodarczych.

Reklama

Zgodnie z ustawą zakwalifikowanie do jednej z tych kategorii musi opierać się na ocenie eksperckiej, która określi, czy nie ma innego zadowalającego rozwiązania, ponieważ odstrzał nie powinien negatywnie wpłynąć na właściwy stan ochrony gatunków chronionych .

Specjalne zabezpieczenie

Ustawodawcy w Tyrolu doskonale wiedzą, że decyzje o wyeliminowani konfliktowych osobników będą zaskarżane do sądów przez obrońców zwierząt, dlatego wprowadzili również specjalne zabezpieczenie.

W wyjątkowych okolicznościach decyzje mogą zostać wydane również wtedy, gdy stan ochrony populacji danych gatunków zwierząt jest niewłaściwy, ale eliminacja problemowych osobników nie utrudni przywrócenia właściwego stanu ochrony…

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Nieparlamentarny Możdżonek

Członkowie Naczelnej Rady Łowieckiej obrażają parlamentarzystów. Marcin Możdżonek i Rafał Ciszewski robią wszystko, aby Polski Związek Łowi...

Populacja zająca rośnie

Monitoring jest podstawą łowiectwa, a zebrane dane muszą być prezentowane przez myśliwych, aby dyskusja nie toczyła się wokół kłamstw, jakie kolportują w mediach organizacje antyłowieckie.

Przekaż 1,5 % na fundację PZŁ

Koleżanki i Koledzy zbliża się czas rozliczenia podatków, co daje możliwość przekazania 1,5 % na „Fundację Hodowli i Reintrodukcji Zwierząt Dziko Żyjących - Ekologiczni” powołaną przez Polski Związek Łowiecki.

Deerhunter zaprasza do Krakowa

Firma Deerhunter serdecznie zaprasza wszystkich myśliwych na targi do Krakowa, gdzie zostanie zaprezentowana nasza najnowsza kolekcja. N...

Myśliwska Wielkanoc

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów zachowania tradycji było i jest nasze dziedzictwo kulinarne.

Czekamy na trupa

W ciągu kilkunastu ostatnich dni miały miejsce trzy ataki wilków na ludzi. Politycy nie dostrzegają zagrożenia i bezczynnie czekają na tragedię.