piątek, 11 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościRadary antykolizyjne

Autor

Radary antykolizyjne

Francuskie media podały informację, że miał miejsce tragiczny wypadek. Mężczyzna jechał w nocy na motocyklu i nieoczekiwanie dzik przeciął mu drogę. Stracił panowanie nad motorem i poniósł śmierć na miejscu.

Dziki na drogach to coraz większy problem. Rocznie we Francji dochodzi do 40 tysięcy kolizji. Jednak jadąc samochodem przez Europę statystycznie najczęściej będą nam zagrażać sarny i jelenie. W samych tylko Niemczech rocznie dochodzi do 233 tysięcy wypadków!

Poszczególne kraje pracują nad różnymi technologiami, które mają ograniczyć coraz większe zagrożenie, nie tylko na drogach, ale również kolei. We wspomnianej Francji testowany jest najnowszy pomysł „radar antykolizyjny”.

Reklama

Jest to w rzeczywistości sieć kamer termowizyjnych instalowanych, co 500 m po obu stronach drogi. System wykrywa ciepło wydzielane przez zwierzęta i uruchamia świetlny znak, który ostrzega kierowców.

Miejsce do testów zostało wybrane nie przypadkowo. Kamery rozstawiono w pobliżu miejscowości Seugy. W ciągu ostatnich 5 lat doszło tam do 40 kolizji z dzikimi zwierzętami. Czy użycie radarów jest opłacalne? Koszty nie są małe, ale zdrowie i życie ludzi jest przecież bezcenne!

Reklama

W naszym kraju rozstawia się zwykłe znaki i mam przeczucie, że antykolizyjne systemy będą przegrywać z radarami prędkości, na których zarobek jest bardzo wymierny.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Wilki w parlamencie

Czwarty raz problem wilków była tematem, nad którym debatowała sejmowa komisja środowiska. Obrońcy wilków byli doskonale przygotowani, a myśliwi zostali popisowo „rozstrzelani”.

36 000 wypadków drogowych

W 2024 roku sarny i dziki były przyczyną ponad 36 000 wypadków drogowych, w których zginęło 8 osób, a 549 zostało rannych.

Trzy misie do zabicia

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wykonuje ruchy pozorne. Zezwolenie na zabicie konfliktowych osobników zostało obwarowane formalnościami, które uniemożliwiają eliminację niedźwiedzi.

Macron redukuje wilki

Prezydent Francji nie ma żadnych wątpliwości. „Należy uniemożliwić wilkom kolonizację obszarów, na których są pasterze.”

Niedźwiedź zabił włoskiego motocykl...

Omar Farang Zin 48-letni obywatel Włoch został zabity przez niedźwiedzia w Rumunii. Chciał zrobić sobie zdjęcie…

Zarządzanie dzikiem

Właściwie zdefiniował problem i prawidłowo wyznaczył kierunek zwalczania ASF śp. Bartłomiej Popczyk, którego dorobek naukowy próbuje podważać Sabina Pieróżek-Nowak.