Po ośmiu miesiącach walka z afrykańskim pomorem świń została wygrana w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Cieszą się rolnicy i myśliwi!
Tamtejsze ministerstwo rolnictwa wydało komunikat, w którym poinformowało, że strefy zamknięte mogą zostać znacznie zmniejszone ze względu na stabilną sytuację epidemiczną. Za zgodą Unii Europejskiej ich powierzchnia została zredukowana ze 120 000 do 30 000 hektarów, co oznacza duże ułatwienia zwłaszcza dla rolnictwa i łowiectwa w tym regionie.
„Całkowite zniesienie obostrzeń nie jest jeszcze możliwe ze względu na długi okres aktywności wirusa ASF w środowisku, wynoszący nawet 18 miesięcy” – mówi dr hab. Olav Henschel, szef Służby Weterynaryjnej i Monitorowania Żywności w okręgu Ludwigslust-Parchim.
Jednak brak nowych przypadków i ognisk w ostatnich miesiącach daje podstawy do ostrożnego optymizmu. Ograniczenia na pozostałych obszarach mają zostać zniesione w tym roku. Między innymi zamknięte przejścia nad autostradami.
Pierwsze ognisko ASF u dzików u naszych zachodnich sąsiadów zostało oficjalnie wykryte 10 września 2022 roku. W sumie Meklemburgii-Pomorzu Przednim stwierdzono 47 przypadków chorych dzików. Ostatnie miał miejsce w październiku 2022 roku.
Do tej pory oficjalnie zidentyfikowano 3117 przypadków ASF w Brandenburgii i 2198 w Saksonii. Niemcy podobnie jak Czesi grodzą każde ognisko elektrycznymi pastuchami, a dodatkowo wybudowali płot wzdłuż granicy z Polską.
Nasz rząd – pomimo odebrania myśliwym możliwości wybierania władz w Polskim Związku Łowieckim i obsadzania stanowisk partyjnymi nominatami – nie ma żadnych sukcesów w walce z wirusem. W 2022 roku było 2113 przypadków wśród dzików. W tym roku mamy już potwierdzonych 1674 – co czyni nas liderem w Unii Europejskiej!