sobota, 19 kwietnia, 2025
Strona głównaAktualnościKrukowate do odstrzału

Autor

Krukowate do odstrzału

Na wniosek myśliwych brytyjski Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wsi (DEFRA) opublikował nową definicję „inwentarza żywego”, co pozwoli w ramach ogólnej licencji eliminować ze środowiska wrony, kawki, sroki i gawrony w celu ochrony ptactwa łownego.

Brytyjczycy przeprowadzając wiele badań naukowych udowodnili, że jeśli chcemy odwrócić spadek liczebności zwierzyny drobnej i wielu zagrożonych gatunków ptaków, musimy nie tylko poprawić jakość środowiska, ale również kontrolować liczebność krukowatych.

Większość drapieżników na Wyspach Brytyjskich osiągnęły swoje historyczne maksima. Szacuje się, że populacja wron przystępujących do lęgów wynosi około półtora miliona.

Reklama

Taka liczebność nie może pozostawać obojętna dla większości gatunków ptaków zagrożonych wyginięciem. Krukowate, głównie wrony i sroki są chwytane w pułapki żywołowne. Efektywność tych odłowów znacząco wzrasta, gdy w klatkach umieszczane są bałwanki usypiające wrodzoną czujność tych drapieżników. Przy każdej nadarzającej się okazji wrony odstrzeliwane są zarówno z broni śrutowej, jak i kulowej.

Jednak żadne badania i dowody nie przekonają przeciwników polowania, którym nie podoba się każda ingerencja człowieka w przyrodę. Kate Jennings, szefowa polityki ochrony RSPB, powiedziała: „Regulacja doprowadzi to do wzrostu liczby zabijania dzikich ptaków w celu ochrony interesów ptactwa łownego. Biorąc pod uwagę kryzys związany z przyrodą i klimatem w jakim się znajdujemy będzie to ogromny krok wstecz dla ochrony przyrody w naszym kraju”.

Reklama

Dzierżawcy łowisk i pracujący dla nich strażnicy redukują liczebność drapieżników, co jest warunkiem sukcesu lęgowego dla kuropatw, bażantów i pardw, ale również wszystkich innych zagrożonych gatunków ptaków. Badania wykluczyły wpływ, jakichkolwiek innych działań związanych z ochroną siedlisk. Brytyjczycy są pewni, że głównym powodem sukcesu lęgowego dla ptaków gniazdujących na ziemi jest intensywna redukcja lisów i krukowatych.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Myśliwska Wielkanoc

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów zachowania tradycji było i jest nasze dziedzictwo kulinarne.

Czekamy na trupa

W ciągu kilkunastu ostatnich dni miały miejsce trzy ataki wilków na ludzi. Politycy nie dostrzegają zagrożenia i bezczynnie czekają na tragedię.

Czarne chmury nad wilkiem

Komisja Europejska nie oglądając się na zielonych aktywistów obniża status ochrony wilka. Hiszpania nie czeka na zmianę dyrektywy i już przywróciło polowania.

Przekaż 1,5 % na fundację PZŁ

Koleżanki i Koledzy zbliża się czas rozliczenia podatków, co daje możliwość przekazania 1,5 % na „Fundację Hodowli i Reintrodukcji Zwierząt...

Czerwona kartka dla celebryty

Marcin Możdżonek kolejny raz potwierdził, że nie dorósł do funkcji prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej. Wsparł Mentzena czym szkodzi wszystkim myśliwym.

Działanie na szkodę myśliwych

Atakowanie Urszuli Pasławskiej i nazywanie skandalem przerwy w obradach komisji środowiska jest dowodem, że funkcja prezesa rady przerosła Marcina Możdżonka.