sobota, 19 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościKolejna Szczepionka

Autor

Kolejna Szczepionka

Zagrożenie chorobami odkleszczowymi od dawna niepokoi myśliwych, wędkarzy, leśników i wszystkie osoby, które aktywnie spędzają czas na łonie przyrody. Borelioza jest najczęstszą chorobą wywoływaną przez kleszcze, która zaraża rocznie 20 000 osób w naszym kraju, choć faktyczna liczba infekcji może być większa. Inne choroby przenoszone przez kleszcze również szybko się rozprzestrzeniają.

W listopadzie zostały opublikowane nowe badania tym razem naukowców z Uniwersytetu Yale, którzy opracowali szczepionkę, która chroni przed boreliozą i może również zapobiegać innym chorobom odkleszczowym. Wykorzystano technologię mRNA, czyli tą która pozwoliła stworzyć szczepionkę na COVID-19. RNA uczy komórki organizmu, jak wytwarzać białko, które wyzwala odpowiedź immunologiczną.

Szczepionki chronią ludzi przed chorobami bez narażania się na potencjalnie poważne konsekwencje zachorowania. Chociaż szczepionki mRNA mogą wydawać się nowe to naukowcy badają je i pracują z nimi od dziesięcioleci.

Reklama

Nowa szczepionka przeciw kleszczom nie wyzwala odpowiedzi immunologicznej przeciwko konkretnemu patogenowi. Zamiast tego prowokuje szybką reakcję skóry na składniki śliny kleszcza. Ukąszenia kleszcza często pozostają niewykryte przez wiele godzin, a badania wykazały, że im dłużej kleszcz jest wkręcony tym większe jest ryzyko przeniesienia choroby.

Natychmiastowe podrażnienie po ukąszeniu kleszcza może pozwolić ukąszonemu szybko zareagować i usunąć kleszcza, zmniejszając tym samym ryzyko infekcji. W badaniu wykorzystano świnki morskie, którym usunięto kleszcze, gdy pojawiło się zaczerwienienie. Żadna nie zachorowała na boreliozę, a połowa nieszczepionej grupy kontrolnej została zarażona.

Reklama

Nie podano informacji kiedy nowo opracowana szczepionka przeciwko kleszczom może trafić na rynek.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Konfliktowe niedźwiedzie

Seria ataków niedźwiedzi w Japonii. Zaginął myśliwy - rząd ogłasza stan wyjątkowy.

Niedźwiedzie do Zakopanego

Wszyscy krytykują podsekretarza Dorożałę za idiotyczny pomysł przenoszenia bieszczadzkich niedźwiedzi do Zakopanego.

Wilki w parlamencie

Czwarty raz problem wilków była tematem, nad którym debatowała sejmowa komisja środowiska. Obrońcy wilków byli doskonale przygotowani, a myśliwi zostali popisowo „rozstrzelani”.

36 000 wypadków drogowych

W 2024 roku sarny i dziki były przyczyną ponad 36 000 wypadków drogowych, w których zginęło 8 osób, a 549 zostało rannych.

Trzy misie do zabicia

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wykonuje ruchy pozorne. Zezwolenie na zabicie konfliktowych osobników zostało obwarowane formalnościami, które uniemożliwiają eliminację niedźwiedzi.

Macron redukuje wilki

Prezydent Francji nie ma żadnych wątpliwości. „Należy uniemożliwić wilkom kolonizację obszarów, na których są pasterze.”