środa, 23 kwietnia, 2025
Strona głównaAktualnościDzikie zwierzęta - Śmiertelne zagrożenie na drodze...

Autor

Dzikie zwierzęta – Śmiertelne zagrożenie na drodze

Szacuje się, że na drogach Europy ginie dziewięć milionów kręgowców. Wiele krajów wdraża nowoczesne systemy ostrzegania, które znacząco redukują liczbę wypadków.

W Andaluzji Hiszpanie testują nowoczesny system, który łączy czujniki podczerwieni, kamerę termowizyjną oraz sygnały świetlne i dźwiękowe. Podstawowym celem jest ochrona rysia iberyjskiego, ale urządzenia ratują życie wszystkim zwierzętom i kierowcom.

Reklama

Hiszpańskie ministerstwo zrównoważonego rozwoju i środowiska wdrożyło ten system prewencyjny w kilku newralgicznych miejscach, gdzie ginęły rysie iberyjskie.

Czujniki na podczerwień oraz kamery termowizyjne po zarejestrowaniu obecności zwierzęcia w pobliżu drogi uruchamiają sygnał ostrzegawczy, aby kierowcy zwolnili. Jednocześnie czujnik radarowy mierzy, czy samochód zwalnia. Jeśli nie ma reakcji kierowcy system uruchamia urządzenie akustyczne, aby odstraszyć zwierzęta.

Reklama

System interweniuje tylko w sytuacjach wysokiego ryzyka, np. gdy na poboczu znajduje się zwierzę, a samochód zbliża się ze zbyt dużą prędkością. Celem jest zmniejszenie ryzyka kolizji drogowych z dzikimi zwierzętami, a nie blokowania czy utrudniania migracji.

Oprócz systemu zapobiegania kolizjom hiszpańskie ministerstwo sfinansowało akcję uświadamiania społeczeństwa o zagrożeniach i konsekwencjach, jakie mają w trakcie zderzenia z dzikimi zwierzętami. Bilbordy mają przypominać kierowcom o konieczności zmniejszenia prędkości.

Reklama

W naszym kraju rozstawiamy jedynie znaki ostrzegawcze i nie znamy skali problemu. U naszych zachodnich sąsiadów na drogach ginie 200 000 saren i jeleni oraz 30 000 dzików.

Niemieckie statystyki są bezlitosne. Wypadki mają miejsce, co dwie i pół minuty. Zdecydowana większość ma miejsce w kwietniu i maju…

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Deerhunter zaprasza do Krakowa

Firma Deerhunter serdecznie zaprasza wszystkich myśliwych na targi do Krakowa, gdzie zostanie zaprezentowana nasza najnowsza kolekcja. N...

Myśliwska Wielkanoc

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów zachowania tradycji było i jest nasze dziedzictwo kulinarne.

Czekamy na trupa

W ciągu kilkunastu ostatnich dni miały miejsce trzy ataki wilków na ludzi. Politycy nie dostrzegają zagrożenia i bezczynnie czekają na tragedię.

Czerwona kartka dla celebryty

Marcin Możdżonek kolejny raz potwierdził, że nie dorósł do funkcji prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej. Wsparł Mentzena czym szkodzi wszystkim myśliwym.

Działanie na szkodę myśliwych

Atakowanie Urszuli Pasławskiej i nazywanie skandalem przerwy w obradach komisji środowiska jest dowodem, że funkcja prezesa rady przerosła Marcina Możdżonka.

Ministra kontra Możdżonek

Mikołaj Dorożała na posiedzeniu podkomisji został sponiewierany przez Marcina Możdżonka. Paulina Hennig-Kloska zdjęła z boiska swojego podsekretarza i osobiście znokautowała prezesa NRŁ.