czwartek, 21 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościDzikie zwierzęta - Śmiertelne zagrożenie na drodze...

Autor

Dzikie zwierzęta – Śmiertelne zagrożenie na drodze

Szacuje się, że na drogach Europy ginie dziewięć milionów kręgowców. Wiele krajów wdraża nowoczesne systemy ostrzegania, które znacząco redukują liczbę wypadków.

W Andaluzji Hiszpanie testują nowoczesny system, który łączy czujniki podczerwieni, kamerę termowizyjną oraz sygnały świetlne i dźwiękowe. Podstawowym celem jest ochrona rysia iberyjskiego, ale urządzenia ratują życie wszystkim zwierzętom i kierowcom.

Reklama

Hiszpańskie ministerstwo zrównoważonego rozwoju i środowiska wdrożyło ten system prewencyjny w kilku newralgicznych miejscach, gdzie ginęły rysie iberyjskie.

Czujniki na podczerwień oraz kamery termowizyjne po zarejestrowaniu obecności zwierzęcia w pobliżu drogi uruchamiają sygnał ostrzegawczy, aby kierowcy zwolnili. Jednocześnie czujnik radarowy mierzy, czy samochód zwalnia. Jeśli nie ma reakcji kierowcy system uruchamia urządzenie akustyczne, aby odstraszyć zwierzęta.

Reklama

System interweniuje tylko w sytuacjach wysokiego ryzyka, np. gdy na poboczu znajduje się zwierzę, a samochód zbliża się ze zbyt dużą prędkością. Celem jest zmniejszenie ryzyka kolizji drogowych z dzikimi zwierzętami, a nie blokowania czy utrudniania migracji.

Oprócz systemu zapobiegania kolizjom hiszpańskie ministerstwo sfinansowało akcję uświadamiania społeczeństwa o zagrożeniach i konsekwencjach, jakie mają w trakcie zderzenia z dzikimi zwierzętami. Bilbordy mają przypominać kierowcom o konieczności zmniejszenia prędkości.

Reklama

W naszym kraju rozstawiamy jedynie znaki ostrzegawcze i nie znamy skali problemu. U naszych zachodnich sąsiadów na drogach ginie 200 000 saren i jeleni oraz 30 000 dzików.

Niemieckie statystyki są bezlitosne. Wypadki mają miejsce, co dwie i pół minuty. Zdecydowana większość ma miejsce w kwietniu i maju…

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Dziki w szkole i przedszkolu

Nasze ministerstwo środowiska neguje redukcję dzików, a Szwajcaria chroniąc kraj przez wirusem ASF będzie serwować dziczyznę w szkołach i przedszkolach.

Ptasia debata

Uwaga myśliwi czas się zmobilizować! To jest też zadanie dla Zarządu Głównego PZŁ- trzeba spowodować by na ptasiej debacie pojawili się i nasi reprezentanci.

Subiektywny przegląd poczty mailowe...

Często moje koleżanki i koledzy zastanawiają się, dlaczego media głównego nurtu atakują myśliwych. Odpowiedź jest prosta! Nasi przeciwnicy mają „maszynę” do zarabiania pieniędzy!

Czeska komedia – sikanie na n...

Z policyjnej akcji redukowania dzików nasi sąsiedzi zrobili prawdziwą komedię. Zdjęcie myśliwych oddających mocz w Górach Izerskich stało się powodem postawienia im zarzutów karnych.

Premier z myśliwymi

W obecnej koalicji rządzącej - interesów myśliwych oraz leśników broni tylko jedno ugrupowanie polityczne.

Wirus dziesiątkuje populację szarak...

W zachodnich landach Niemiec (Dolnej Saksonii i Nadrenii Północnej-Westfalii) szybko rośnie liczba zakażonych królików i zajęcy. Niemiecki Związek Łowiecki (DJV) apeluje do myśliwych o usuwanie chorych i padłych zwierząt.