piątek, 18 kwietnia, 2025
Strona głównaAktualnościDrugi rok redukcji

Autor

Drugi rok redukcji

Wilk jest gatunkiem „ściśle chronionym” ale stosowne przepisy przewidują wyjątki od tej formy ochrony. Poszczególne kraje Unii Europejskiej mogą redukować wilcze watahy, aby zapobiec szkodom, pod warunkiem, że nie ma innych rozwiązań, a odstrzał nie zagraża utrzymaniu dobrego stanu ochrony.

Reklama

Coraz więcej państw ustala górny limit dla populacji tego drapieżnika oraz liczbę osobników, które należy odstrzelić. Francja od momentu pojawienia się wilków pomaga swoim rolnikom i finansuje ochronę inwentarza, ale kiedy populacja osiągnęła 500 osobników zadecydowała, że należy aktywnie zarządzać wilkiem.

W zeszłym roku limit odstrzału został ustalony na 90 wilków, ale w trakcie został zwiększony do 100. Francuski Urząd Bioróżnorodności (OFB) po pierwszej redukcji oszacował populację wilka i ogłosił w czerwcu, że we Francji żyje 580 dorosłych zwierząt – rok wcześniej było ich 530.

Reklama

Odstrzał znacząco zmniejszył tempo przyrostu, ale również przyniósł spadek ataków na zwierzęta gospodarskie o 10 procent. Na podstawie tych danych francuski rząd – pomimo wielkiego sprzeciwu organizacji pozarządowych – postanowił kontynuować redukcję. W 2021 roku zostanie odstrzelonych 19 procent populacji, czyli 110 osobników. Zezwolenia na odstrzał wydają prefekci w ściśle określonych rejonach.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Czekamy na trupa

W ciągu kilkunastu ostatnich dni miały miejsce trzy ataki wilków na ludzi. Politycy nie dostrzegają zagrożenia i bezczynnie czekają na tragedię.

Czarne chmury nad wilkiem

Komisja Europejska nie oglądając się na zielonych aktywistów obniża status ochrony wilka. Hiszpania nie czeka na zmianę dyrektywy i już przywróciło polowania.

Przekaż 1,5 % na fundację PZŁ

Koleżanki i Koledzy zbliża się czas rozliczenia podatków, co daje możliwość przekazania 1,5 % na „Fundację Hodowli i Reintrodukcji Zwierząt...

Czerwona kartka dla celebryty

Marcin Możdżonek kolejny raz potwierdził, że nie dorósł do funkcji prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej. Wsparł Mentzena czym szkodzi wszystkim myśliwym.

Działanie na szkodę myśliwych

Atakowanie Urszuli Pasławskiej i nazywanie skandalem przerwy w obradach komisji środowiska jest dowodem, że funkcja prezesa rady przerosła Marcina Możdżonka.

350 niedźwiedzi do odstrzału

Nasi sąsiedzi odstrzelą 350 niedźwiedzi i wprowadzają stan wyjątkowy po znalezieniu szczątków mężczyzny, którego zabił i zjadł niedźwiedź.