wtorek, 3 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościDrugi rok redukcji

Autor

Drugi rok redukcji

Wilk jest gatunkiem „ściśle chronionym” ale stosowne przepisy przewidują wyjątki od tej formy ochrony. Poszczególne kraje Unii Europejskiej mogą redukować wilcze watahy, aby zapobiec szkodom, pod warunkiem, że nie ma innych rozwiązań, a odstrzał nie zagraża utrzymaniu dobrego stanu ochrony.

Coraz więcej państw ustala górny limit dla populacji tego drapieżnika oraz liczbę osobników, które należy odstrzelić. Francja od momentu pojawienia się wilków pomaga swoim rolnikom i finansuje ochronę inwentarza, ale kiedy populacja osiągnęła 500 osobników zadecydowała, że należy aktywnie zarządzać wilkiem.

W zeszłym roku limit odstrzału został ustalony na 90 wilków, ale w trakcie został zwiększony do 100. Francuski Urząd Bioróżnorodności (OFB) po pierwszej redukcji oszacował populację wilka i ogłosił w czerwcu, że we Francji żyje 580 dorosłych zwierząt – rok wcześniej było ich 530.

Reklama

Odstrzał znacząco zmniejszył tempo przyrostu, ale również przyniósł spadek ataków na zwierzęta gospodarskie o 10 procent. Na podstawie tych danych francuski rząd – pomimo wielkiego sprzeciwu organizacji pozarządowych – postanowił kontynuować redukcję. W 2021 roku zostanie odstrzelonych 19 procent populacji, czyli 110 osobników. Zezwolenia na odstrzał wydają prefekci w ściśle określonych rejonach.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zamach na Lasy Państwowe

Aleksander Jakubowski dyrektor departamentu leśnictwa i łowiectwa z resortu środowiska z pełną premedytacją za pośrednictwem swojego kolegi wrzuca „granat” do Lasów Państwowych.

NRŁ stawia wnyki

Rozwiązaniem naszych związkowych problemów, może być uchwalenie przez Krajowy Zjazd Delegatów nowego Statutu Polskiego Związku Łowieckiego.

Myśliwi tym razem wygrali

Zwyciężył zdrowy rozsądek. Myśliwi przebywający na terenach podmokłych NIE mogą być karani za posiadanie amunicji ołowianej.

Dziki – śmiertelne zagrożenie...

Naukowcy z Hiszpanii potwierdzili, że dziki przenoszą wirusowe zapalenie wątroby typu E na mieszkańców Barcelony.

Bezprawne działania NRŁ

Naczelna Rada Łowiecka na ostatnim posiedzeniu postanowiła powołać nowego Głównego Rzecznika Dyscyplinarnego. To działanie jest bezprawne i będzie miało negatywne konsekwencje dla wszystkich myśliwych.

PZŁ na rozdrożu

Wywiad z Rafałem Malcem być może ostatnim sprawiedliwym wśród członków Naczelnej Rady Łowieckiej.