piątek, 18 października, 2024
Strona głównaAktualnościAtak grizzly - dwie osoby straciły życie

Autor

Atak grizzly – dwie osoby straciły życie

Niedźwiedź zabił dwóch turystów oraz ich psa w Parku Narodowym Banff w Kanadzie. Drapieżnik pilnował swojej zdobyczy i zachowywał się agresywnie, więc został zastrzelony!

Władze Parks Canada dostali powiadomienie o ataku niedźwiedzia około dwudziestej 29 września. Wezwanie pomocy zostało przesłane z urządzenia Garmin inReach z doliny rzeki Red Deer.

Natychmiast zmobilizowano zespół ratowników, ale warunki pogodowe uniemożliwiły przelot helikopterem, dlatego ekipa udała się tam pieszo i przybyła na miejsce ataku dopiero po północy.

Służby ratunkowe znalazły dwie martwe osoby oraz ich psa. Spotkali także niedźwiedzia grizzly, który zachowywał się agresywnie, więc podjęto decyzję o jego zastrzeleniu.

Tożsamość ofiar nie została ujawniona, ale jeden z członków ich rodziny powiedział CBC News, że często przebywali w parku i dysponowali dużym doświadczeniem. „Żyli po to, by przebywać na odludziu i byli najbardziej ostrożnymi ludźmi, jakich znam. Doskonale znali zasady postępowania w przypadku spotkania z niedźwiedziem i zawsze ich przestrzegali.”

Turyści wysłali swojej rodzinie wiadomość w piątek o 17:00, że rozbili obóz na noc. Oznacza to, że ofiary nie podróżowały po lesie po zmroku, ani nie rozbijały obozu, gdy zaatakował ich grizzly.

Specjaliści nie ukrywają, że fakt przebywania drapieżnika na miejscu ataku jest „wysoce niezwykły”. 14 procent ataków grizzly kończy się śmiercią, a niedźwiedzie najczęściej opuszczają miejsce. Piątkowe zdarzenie to drugi śmiertelny atak w tym roku.

W ramach środków ostrożności zamknięto dla turystów park do odwołania. Turystom zaleca się noszenie specjalnego sprayu odstraszającego, którego użycie nie zawsze jest możliwe. Skutecznie odpierają ataki niedźwiedzi myśliwi, którzy w obronie własnej używają broni…

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Zieloni zostali zaorani

Sejmowa komisja ochrony środowiska dyskutowała o strategii zarządzania żubrem. Profesor Wanda Olech merytorycznymi argumentami „zaorała” ministerstwo i zielone posłanki.

Plan awaryjny

Nie wystarczy zakazać polowania. W obliczu drastycznego spadku liczebności danego gatunku należy opracować i wdrożyć skuteczny „plan awaryjny”.

Hubertus im. profesora Jana Szyszko...

Organizatorzy XVI Hubertusa Węgrowskiego i XI Hubertusa Nadwiślańskiego zapraszają wszystkich myśliwych i miłośników łowiectwa 20 października, czyli w najbliższą niedzielę - do Łochowa.

Uczciwe polowanie

Używanie przez myśliwych dronów z kamerami termowizyjnymi zostaje uznane za złamanie zasady „uczciwego polowania”.

Wtorkowy protest myśliwych

Wydarzeniem bardziej medialnym niż rzeczywistym był myśliwski protest myśliwych pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Szwecja wolna od ASF

W zeszłym roku afrykański pomór świń wykryto w Szwecji. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu myśliwych udało się skutecznie zlikwidować ognisko ASF.